2.8 C
Prizren
E mërkurë, 29 Nëntor, 2023

Pezullohet zbatimi i marrëveshjes

Thaci_Dacic_Ashton5-21Zbatimi i marrëveshjes së Brukselit është pezulluar përkohësisht. Si rezultat i këtij pezullimi, nuk do të ketë lëvizje në drejtim të shpërbërjes së strukturave paralele të sigurisë, edhe as krijimit të gjykatave të reja, të paktën deri në shtator.

Kriza qeveritare në Serbi, pushimet verore por edhe problemet e Kosovës me Ligjin për Amnistinë kanë bërë që intensiteti i zbatimit të bjerë, derisa ngecja e palëve në energjetikë dhe telekomunikacion ka bllokuar edhe arritjen e marrëveshjeve të reja.

Lehtësuesit e dialogut presin që më 8 gusht të vendosin nëse palët do të takohen në nivel teknik edhe një herë para se të dy kryeministrat të takohen më 28 gusht, shkruan Tribuna.

Pala serbe duhet që të nisë në drejtim të Brukselit qëndrimet e veta rreth draftmarrëveshjeve të propozuara për energjetikën dhe telekomunikacionin.

Më Shumë

Tri raste të dhunës në rajonin e Prizrenit, arrestohen dy persona pasi rrahën prindërit e tyre

Një person është arrestuar në Dragash, pasi i njëjti e ka sulmuar fizikisht babain e tij. Sipas policisë, viktima ka pranuar tretman mjekësor, ndërsa me...

Një muaj paraburgim ndaj dy të dyshuarve për përfshirje në grabitjen në Suharekë

Gjykata Themelore e Prizrenit ka vendosur për një muaj në paraburgim ndaj dy të dyshuarve për dhënien e ndihmës gjatë kryerjes së veprës penale...

Lajmet e Fundit