19.8 C
Prizren
E enjte, 20 Qershor, 2024

Krasniqi: Ligji për Amnisti u procedua sipas Kushtetutës

Krasniqi-Jakup5-21Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Jakup Krasniqi, ka përjashtuar çdo mundësi që organi të cilin ai e drejton ka vepruar jashtë normave kushtetuese kur e ka proceduar në Presidencë Ligjin për Amnisti.

Gjatë një shpjegimi që ka dhënë për Tribunën, ai ka thënë se ky ligj është proceduar në zyrën e presidentes, ashtu siç parashihet me Kushtetutë, e jo me Rregullore të punës së Gjykatës Kushtetuese. Kjo e fundit, sipas tij, nuk përbën kurrfarë akti detyrues për Kuvendin.

“Kuvendi ka vepruar ashtu siç shkruan në Kushtetutë. Dhe aty thuhet qartë se brenda tetë ditësh i dërgohet presidentes për nënshkrim. Administrata e Kuvendit dhe unë detyrën e kemi kryer ashtu siç është e paraparë në Kushtetutë. Megjithatë dikush ka thënë që dita që miratohet është dita zero dhe numërimi i afatit tetëditësh fillon nga e nesërmja, mirëpo kjo nuk qëndron pasi Kushtetuta nuk e thotë këtë”, ka thënë Krasniqi

Më Shumë

Totaj viziton Këshillin e Bashkësisë Islame për Kurban Bajramin

Kryetari i Prizrenit, Shaqir Totaj, bashkë me kryesuesen e Kuvendit Komunal, Antigona Bytyqi, nënkryetarin Kujtim Gashi, drejtorët e asamblistës dhe bashkëpunëtorët e kabinetit, vizituan...

IKShPK-ja del me këshilla për mbrojtje nga temperaturat e larta

Temperaturat e larta që mbretërojnë në sezonin e verës ndikojnë negativisht në organizmin e njeriut sidomos te të moshuarit. Duke u ekspozuar në diell për...

Bregu i shpëtimit

Lajmet e Fundit