19.8 C
Prizren
E enjte, 30 Maj, 2024

Pirlo: Juventus-it do t’i duhet kohë, Milan-it do t’i mungojë Maldini

Trajneri i ri i Sampdoria-s, Andrea Pirlo, preku natyrën në zhvillim të skuadrave më të mira në Serie A dhe entuziazmin e tij për rolin e tij të ri në Sampdoria.

Trajneri 44-vjeçar italian u largua në muajin maj nga skuadra turke, Fatih Karagumruk, pas një viti duke vendosur të rikthehet në Itali pas një eksperience të rëndësishme jashtë vendit.

Ish-mesfushori tani ka nënshkruar me Sampdoria-n e sapo zbritur në Serie B, duke nënshkruar një kontratë dy-vjeçare ndërsa punon për t’i rikthyer ata në krye të ligës italiane.

Duke folur për “Gazzetta dello Sport”, Pirlo fillimisht diskutoi se si ndihet në rolin e tij të ri në Sampdoria.

“Ka një entuziazëm të madh. Jemi të vetëdijshëm se përfaqësojmë një klub të madh, nuk mund të bëjmë gabime apo të zhgënjejmë pritjet e tifozëve”, tha fillimisht Pirlo.

44-vjeçari preku se si Sampdoria konsiderohet favorit për t’u ngjitur në Serie B sezonin e ardhshëm.

“Kjo ndodh sepse ne kemi qenë gjithmonë në Serie A, por na duhet kohë, nuk duhet të mashtrojmë askënd. Na pret një rrugë e vështirë, por qëllimi është të ngjitemi në Serie A”.

Ai dha mendimet e tij për punën e klubeve të Arabisë Saudite në afatin kalimtar të verës.

“Një treg i ri është hapur, siç ndodhi disa vite më parë në Kinë. Futbolli si jeta është ky, nëse ka mundësi dikush i shfrytëzon”.

“Është liga italiane, ajo angleze dhe do të jetë liga arabe. Ndoshta do të bëhet më e mira në botë”.

Së fundi, Pirlo diskutoi ardhjet dhe largimet në Serie A dhe atë që pret sezonin e ardhshëm.

“Napoli bëri një gjë të jashtëzakonshme, por unë e kisha parë Spalletti-n në Turqi, gjatë pushimit të sezonit, dhe ata tashmë ishin parashikuar të shkonin deri në fund. Duhet të shohim se çfarë do të bëjnë rivalët e tyre”.

“Do të duhet kohë për Juventus-in e ri. Në Milano Pioli ka përgjegjësi më të mëdha dhe në fund mendoj se Maldini do t’i mungojë, sepse ai nuk ishte një person i veçantë për lojtarët, por pikërisht si njeri, sepse Maldini është gjithmonë Maldini”, tha mes tjerash Andrea Pirlo.

Më Shumë

Moti sot: Me diell dhe vranësira – temperaturat deri në 24 gradë

Këtë të mërkurë pritet të mbajë mot me diell dhe vranësira ku gjatë ditës parashihet të ketë edhe reshje shiu. Temperaturat minimale do të lëvizin...

Kurti vizitoi Parkun e Inovacionit dhe Trajnimit në Prizren

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, bashkë me ministren e Industrisë, Ndërmarrësisë dhe Tregtisë, Rozeta Hajdari, dhe ambasadorin e Gjermanisë në Kosovë, Jorn Rohde, vizituan...

Lajmet e Fundit