-0.2 C
Prizren
E martë, 5 Dhjetor, 2023

Posti i Kryeministrit pengon koalicionin LDK-AAK

QeveriaKosoves-NdertesaZyrtarë të lartë të Lidhjes Demokratike të Kosovës dhe Aleancës për Ardhmërinë e kanë komentuar në mënyrë të ndryshme deklaratën e kryetarit të LDD-së, Nexhat Daci i cili deklaroi se duhet të përsëritet formula e koalicionit të vitit 2004, LDK-AAK.

Anëtari i Kryesisë së LDK-së Eqrem Kryeziu, ka thënë për “Epoka e re” se nuk i ka bërë shumë përshtypje vlerësimi i liderit të LDD-së për përsëritjen e koalicionit LDK-AAK.

“Jam i moçëm, këtë e pranoj, por influencues nuk jam hiç. O burrë, Ramushi deri dje thoshte se dua të hyj në koalicion me Thaçin. Tani thuaje ka vendosur të vijë me neve. Formula mund të jetë ajo që ka thënë Daci, por unë nuk e kam studiuar kiminë për t’u marr me formula”.

“Ramushi po ka qejf me ia dhënë postin e kryeministrit si në vitin 2004, por ka mbaruar bre koha me ia fal dikujt postin e kryeministrit”.

Në anën tjetër nënkryetarja e AAK-së Melihate Tërmkolli për “Epoka e re” ka thënë se koalicioni me LDK’në do të ishte i mirëseardhur jo vetëm për AAK’në por për të gjithë qytetarët, gjithashtu thotë se do të ishte edhe shpëtimtar për të gjithë qytetarët e Kosovë.

“Besoj se nëse veç bëhet koalicioni, marrëveshjet janë të mundshme. Nuk po them se AAK-ja është e gatshme të heqë dorë prej postit të kryeministrit, as nuk heq dorë, por po them se, nëse bëhet ky koalicion, ka mundësi për të gjetur mundësinë për të ecur tutje”.

Më Shumë

Lajmet e Fundit