13.8 C
Prizren
E martë, 28 Maj, 2024

Presioni i së premtes

Thaci_Dacic_Ashton5-21Lehtësuesja e dialogut Prishtinë- Beograd, baronesha Catherine Ashton ka ndryshuar plan. Ajo i ka njoftuar palët se takimi i së premtes nuk do të jetë i shkurtër. Përkundrazi, kryeministri i Kosovës Hashim Thaçi dhe ai i Serbisë Ivica Daçiq do të qëndrojnë në Bruksel edhe të shtunën.

Palët janë njoftuar se duhet të pajtohen për gjykatat në veri. Pos gjykatave, delegacionet do të bisedojnë edhe për shuarjen e administratave komunale paralele të Serbisë për qytetet e Kosovës si dhe për statutin e asociacionit.Nëse arrihen këto marrëveshje, atëherë lehtësuesit vlerësojnë se është zbatuar plani i zbatimit të marrëveshjes së parë për normalizimin e marrëdhënieve,shkruan Tribuna.

Në këtë mënyrë do t`i hapet rruga arritjes së marrëveshjes së dytë të normalizimit e cila duhet të ndodhë deri në fund të muajit shkurt. Palët janë pajtuar në takimin e fundit për policinë, por kanë ende dallime për gjykatat

Më Shumë

Plagosje dhe rrahje mes dy familjeve në Gjonaj të Prizrenit

Një konflikt mes dy familjeve ka përfunduar me rrahje dhe plagosje sot në fshatin Gjonaj të Prizrenit, raporton ekskluzivisht Gazeta Sinjali. Incidenti eskaloi nga një...

Policia shqipton 1.566 gjoba në trafik brenda 24 orëve

Policia e Kosovës ka njoftuar se gjatë 24 orëve të fundit ka shqiptuar 1566 gjoba në trafik. Sipas policisë, gjatë kësaj periudhe kohore janë evidentuar...

Lajmet e Fundit