8.9 C
Prizren
E martë, 26 Tetor, 2021

Prizren: Dënohet me 8 muaj burgim me kusht për kanosje

L. Q. , i akuzuar për veprën penale të kanosjes, pasi pranoi fajësinë, u dënua me tetë muaj burgim me kusht.

Në seancën e së premtes në Gjykatën Themelore në Prizren, i akuzuari tha se ndjen keqardhje për rastin, por deklaroi se për këtë ka kërkuar falje dhe se është pajtuar me të dëmtuarin, M. U.

I dëmtuari tha se kanosja ndaj tij ka ndodhur, mirëpo shtoi se pas dy jave, i akuzuari i ka kërkuar falje për rastin.

M. U.deklaroi se nuk kërkon kompensim, mirëpo qëndron pranë ndjekjes penale.

Prezent ishte edhe prokurori Fatos Ajvazi, i cili nuk kundërshtoi pranimin e fajësisë.

Gjykatësja e rastit Shpresa Emra, të akuzuarin e shpalli fajtor dhe e dënoi me tetë muaj burgim me kusht, i cili nuk do të ekzekutohet në afat prej dy vite.

Sipas aktakuzës, më 6 mars 2014, rreth orës 13:45, në Prizren, në pikën e karburanteve “Al Petrol”, i akuzuari L. Q. , seriozisht i kanoset personit tjetër me fjalët se do ta privoj nga jeta ose do t’i shkaktojë lëndime të rënda trupore. Në atë mënyrë, pasi që kishte pasur mosmarrëveshje me një nga punëtorët, pasi vjen në vendin e ngjarjes, zyrtari policor, ndryshe i dëmtuari , kanoset me fjalë nga i akuzuari.

Me këto veprime, sipas aktit të akuzës, i pandehuri, kishte kryer veprën penale “kanosja” nga neni 185 paragrafi 3 të Kodit të ri Penal të Republikës së Kosovës, vepër kjo e dënueshme me burgim prej gjashtë (6) muaj deri në pesë (5) vjet./betimiperdrejtesi/

Më Shumë

Paralajmërohet protestë nëse deri të premten s’lirohen masat – Muçiqi: Dasmë ishte Darka e Lamës

Oda e Hotelerisë dhe Turizmit (OHT) ka mbajtur takim konsultativ me të gjithë pronarët e restoranteve dhe anëtarët e tjerë të këtij sektori. Drejtori i...

Rahoveci në balotazh, Latifi i AAK-së dhe Korenica i LVV-së në garë për të parin e komunës

Komuna e Rahovecit po ashtu do të ketë edhe një raund tjetër në zgjedhjet lokale 2021. Në raundin e dytë, në këtë komunë do të...

Prizren, nipi ushtron dhunë ndaj gjyshes

Një rast i dhunës në familje ka ndodhur në Prizren dje rreth orës 14:30. Sipas Policisë, një grua ka informuar se nipi i saj (djali...

Kuvendi voton rialokimin e 2.3 milionë eurove nga marrëveshja IPA 2017

Kuvendi i Kosovës me 86 vota ka miratuar Projektligjin për ratifikimin e amendamentimit numër një të marrëveshjes financiare IPA 2017 pjesa e parë ndërmjet...

Totaj paralajmëron koalicione për balotazh në Prizren

Gara për kryetar të Prizrenit, konsiderohet si ndër garat më të rëndësishme në zgjedhjet komunale në Kosovës. Edhe pse më 17 tetor, Mytaher Haskuka...

Trepça shënon fitore të lehtë në udhëtim te Rahoveci

Skuadra e Trepçës ka shënuar fitore të lehtë në udhëtim te Rahoveci me rezultat 75:103, ndeshje kjo e zhvilluar në kuadër të xhiros së...

Nëna nga Prizreni raporton se i është zhdukur vajza

Një nënë nga Prizreni ka raportuar se i është zhdukur vajza. E njëjta raporton se tri ditë më parë vajza e saj kishe shkuar në...

“Kurrë s’jemi gëzuar si sot”, banorët e shtëpisë së të moshuarve “Jetimat e Ballkanit”, befasohen nga shëtitja në Prizren

Për banorët e shtëpisë së të moshuarve “Jetimat e Ballkanit” në Suharekë, sot ishte një ditë e veçantë, pasi ishte organizuar një shëtitje në...

Përulem!

ERJONA RUSI 2 vjet më parë, Ana (emri jo i vërtetë) një vajzë vetëm 14 vjeçe tentoi të vrasë veten sepse nuk mundi të përballonte...

Prizreni prin me numrin e të vaksinuarve brenda një dite

Ministria e Shëndetësisë ka njoftuar se në 24 orët e fundit janë administruar 5 mijë e 287 doza të vaksinës kundër Covid-19. MSh-ja ka njoftuar...

Dy rrëfime për Petro Markon kur shkoi në Mesaplik

1. Luftëtari i Spanjës ,shkrimtari Petro Marko sëbashku me shkrimtarin Shevqet Musaraj, aty nga viti 1958 zunë rrugën e Lumit të Vlorës ,i pari si...

Kriteret që duhet të plotësojë ai që kërkon të jetë deputet – Nga At Gjergj Fishta

Botuar më 1923 “Për shtetin tonë është nevoja të mblidhet sa më parë Kuvendi i Dheut ose Konstituenta, sepse nevojitet një reformë rrënjësore si nga...

Ikin nga 123 mjekë, Kosova në rrezik të mbetet edhe pa 1200 specialistë

Ikja e mjekëve nga Kosova po vazhdon edhe në këtë kohë pandemie, kushtet jo të mira në punë, paga e ulët dhe synimi për...

Smajl Latifi i bindur në fitore, tregon nëse do të ketë koalicion

Kryetari aktual i komunës së Rahovecit dhe njëherit kandidati i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës në Rahovec, Smajl Latifi është shprehur i bindur që...

Prizren/ Thirrje për mbështetje financiare për prindërit me fëmijë të porsalindur

Komuna e Prizrenit ka hapur thirrje publike për aplikim për mbështetje financiare për të gjithë prindërit, banorë të komunës së Prizrenit, të cilët kanë...

Çmenduri! Vajza bën foto provokuese para arkivolit të të atit

Një grua është kritikuar ashpër në rrjetet sociale, pasi bëri “selfie” seksi në funeralin e babait të saj. Çuditërisht, gruaja kishte zgjedhur madje ta mbante...

Lajmet e Fundit