17.3 C
Prizren
E diel, 12 Korrik, 2020

Prizren: Lënda e Asdren Mekajt mund të bashkohet në gjykatë me rastin për fajde ndaj Kqirajve

Avokati i palës së dëmtuar dhe prokurorja e rastit ishin të martën të të njëjtit mendim që rasti ndaj të akuzuarit për detyrim e shantazh, Asdren Mekaj, të bashkohet me rastin e gjykimit për fajde të njohur si ‘rasti Kqiraj’.

Megjithatë, seanca e caktuar për sot ndaj Mekajt nuk është mbajtur për shkak të mungesës së avokatit të tij, Besnik Berisha.

Paraprakisht, Berisha kishte dërguar një e-mail nëpërmjet të cilit ka njoftuar se për shkak të angazhimeve tjera në një tjetër gjykatë në të njëjtën kohë, nuk mund të jetë i pranishëm në seancën e sotshme në Gjykatën Themelore të Prizrenit.
Të pranishëm në seancë ishin palët e dëmtuara Zef Gruda dhe Pal Gruda, dhe përfaqësuesi i tyre avokat Tomë Gashi, i akuzuari Asdren Mekaj si dhe Prokurorja nga Prokuroria Speciale Merita Binaj – Rugova.

Përfaqësuesi i palës së dëmtuar avokat Tomë Gashi, para fillimit të seancës, i dorëzoi Kryetarit të trupit gjykues Xheladin Osmani, një parashtresë apo kërkesë për bashkim të çështjes penale të të akuzuarit Asdren Mekaj, dhe me çështjen penale të të akuzuarve në rastin ‘Kqira dhe të tjerët’.

Me këtë kërkesë u pajtua edhe vet prokurorja.

“Unë kam pasur ndërmend me e parashtru propozimin e njëjtë, por meqenëse përfaqësuesi ishte me i shpejtë në paraqitjen e propozimit, i bashkëngjitem propozimit duke konsideruar se bashkimi i këtyre dy lëndëve të lartcekura, bashkimi i lëndëve është në interes të të gjitha palëve dhe na mundëson efikasitetin në zhvillimin e procedurës meqenëse palët e dëmtuara janë të njëjta dhe ngjarja është e ndërlidhur”, tha Binaj- Rugova.

Por ajo nuk u pajtua me shtyrjen e seancës së sotme.

“Mosardhja e mbrojtësit në rastin konkret nuk është arsye për shtyrjen e gjykimit, i cili është zvarritur për disa vjet shkak se i akuzuari Asdren Mekaj ka qenë i paarritshëm për organet e drejtësisë. Tani nuk është e arsyeshme që të zvarritet procedura më tutje për shkak të angazhimeve të avoaktit të tij Besnik Berisha’, shtoi ajo.

Avokati Tomë Gashi tha që nuk kërkon qysh sot të vendoset për kërkesën për bashkimin e lëndëve, por preferoi që gjykata të vendosë “para datës 12 nëntor”, kur edhe fillon gjykimi në rastin Kqira.

“Interesi i bashkimit të këtyre dy çështjeve penale është në interes të gjetjes së vërtetës, pasi që rastet janë të ndërlidhura njëra me tjetrën. Këtë më së miri e din kryetari i trupit gjykues pasi që i njëjti është në rastin e gjykimit të të akuzuarve Tunë Kqira”, tha Tomë Gashi.

Edhe ai u shpreh kundër shtyrjes së seancës së sotme.

Por kryetari i trupit gjykues, Xheladin Osmani kundërshtoi vlerësimet e prokurores se rasti është zvarritur.

“Kjo çështje nuk duke u zvarritur aspak dhe është brenda të gjitha afateve ligjore të lejueshme”, tha Osmani.

Edhe Osmani e vlerësoi si “joligjore” kërkesën e Besnik Berishës për shtyrje të seancës dhe tha se “kërkesa e tillë nuk parqet arsyetim të mjaftuar dhe nuk merret parasysh nga ana e trupit gjykues”.

Në seancë, i akuzuari Asdren Mekaj deklaroi se ende nuk e kanë marrë vendimin e Gjykatës së Apelit lidhur me kundërshtimet e mbrojtjes ndaj aktakuzës.

Kryetari i trupit gjykues tha se mosprezenca e avokatit Besnik Berisha nuk do të jetë pengesë në të ardhmen për vazhdimin e shqyrtimeve kryesore, dhe udhëzoi të akuzuarin Mekaj që ta angazhojë ndonjë avokat tjetër, meqenëse mbrojtja edhe nuk është e obliguar.

Nën këto rrethana, lidhur me kërkesën e avokatit mbrojtës trupit gjykues konstatoi se do t’i shqyrtojë mundësitë për bashkimin e lëndëve, pas analizimit dhe leximit të të gjitha shkresave të lëndës do të merret një vendim i veçantë jashtë seancës gjyqësore.

Andaj nën këto rrethanat seanca u ndërpre

Në shqyrtimin fillestar i akuzuari Mekaj kishte deklaruar se ”Nuk ndihem fajtor. Në rastin konkret ndihem i dëmtuar dhe i mashtruar nga Pal Gruda dhe për këtë mashtrim është iniciuar edhe një kontest juridiko-civil pranë kësaj gjykate”

Asdren Mekaj akuzohet për dy vepra penale, të detyrimit dhe atë të shantazhit

Sipas aktakuzës së Prokurorisë Speciale, Asdren Mekaj ngarkohet se nga viti 2010 deri në fund të vitit 2013, ka përdorur shantazh dhe kërcënime të rënda, personalisht si dhe përmes personave të tjerë të armatosur që ta detyrojnë të dëmtuarin Pal Gruda që t’i japë të holla të gatshme dhe t’i blejë vetura të shtrenjta, sipas kushteve të cilat i pandehuri vet i ka caktuar.

Më tutje aktakuza e prokurorisë pretendon se në këtë mënyrë i pandehuri Asdren Mekaj i ka sjellë vetes dobi të kundërligjshme në vlerë prej rreth 200 mijë euro./kallxo.com/

- Advertisement -

Më Shumë

Qershori 2020, muaji më i nxehtë i regjistruar ndonjëherë

Muaji qershor 2020 ka qenë më i nxehti i regjistruar ndonjëherë në botë duke u barazuar me qershorin 2019, njoftoi sot shërbimi europian Copernicus...

Deputeti i LDK-së, Haxhi Avdyli, i prekur nga Covid-19: Jam duke u shëruar me sukses

Deputeti i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Haxhi Avdyli, para pak ditëve u konfirmua si pozitiv me Covid-19. Ai përmes një postimi në facebok po deklaron...

Haskuka: Në Prizren ka shumë më shumë raste se që janë raportuar

Kryetari i Prizrenit, Mytaher Haskuka, është ankuar për numrin e vogël të testimeve në këtë komunë që aktualisht janë 100 raste aktive – shifër...

Në spitalet e Kosovës, 301 pacientë me coronavirus, 29 në gjendje të rëndë

Qendra Klinike Universitare e Kosovës (QKUK) ka njoftuar se 301 pacientë të konfirmuar me COVID-19, po vazhdojnë të marrin tretman shëndetësor në klinikat e...

Bileta falas për të nxitur turistët që zgjedhin Krujën

Ministria e Turizmit e Shqipërisë dhe bashkia e Krujës kanë nënshkruar marrëveshjen që i dhuron operatorëve turistikë 5000 bileta me vlerë 0 lekë për...

Prizren: Shtyhet gjykimi ndaj të akuzuarve për dhënien e banesave pa kriter për shoqatat e dala nga lufta

Të hënën, në Gjykatën Themelore të Prizrenit, ka dështuar të mbahet seanca ndaj të akuzuarve për keqpërdorim të pozitës dhe autoritetit zyrtar, Reshat Mehmeti,...

Pas vetaksidentit me traktor humb jetën një person në Rahovec

Një person ka humbur jetën pas vetaksidentit me traktor në fshatin Qifllak në Rahovec. Vdekjen e viktimës e ka konstatuar mjeku në Spitalin Rajonal të...

Basri Sejdiu: Më shkarkuan pa paralajmërim, u prek xhepi i dikujt

Bordi i SHSKUK-së e ka shkarkuar të hënën drejtorin e përgjithshëm, Basri Sejdiu. Arsyet që i ka dhënë bordi për shkarkimin e tij lidhen...

Guardiola: Ndaj Realit dua të luajmë në Manchester

“E kam thënë shumë herë që dua të luajmë në Manchester, por presim çdo vendim nga UEFA”. Trajneri i Cityt, Pep Guardiola po mendon...

Shtyhet për 20 shtator mbajtja e provimeve pranuese për studentë të rinj

Provimi pranues për studentët e rinj në institucionet e arsimit të lartë nuk pritet të mbahet deri rreth datës 20 shtator. Kjo për shkak se...

Testi i Maturës, në shkollën “Gjon Buzuku” në Prizren janë testuar 42 maturantë

Të premten është organizuar Testi i Maturës për nxënësit kosovarë që janë pranuar në universitetet jashtë Kosovës dhe që kanë pasur nevojë për pikët...

Haxhi Shala lë Nisman, i bashkohet AAK-së

Deputeti Haxhi Shala nga sot është pjesë e AAK-së. “Sot pata nderin që me z. Haxhi Shalën, deputet në Kuvendin e Kosovës, të vendosim të...

Tetë persona te vdekur nga COVID- 19 gjatë 24 orëve në Kosovë

IKSHPK ka bërë të ditur se tetë persona kanë ndërruar jetë nga Covid-19 në Ksoovë gjatë 24 orëve të fundit. Në raportin 24 orësh, IKSHPK...

Hajnrih Hajne: O, mbamë fort, e dashur!

Un’ eci përmes lulesh Dhe vetë lulëzoj. Un’ eci si në ëndërr. Aq sa mezi qëndroj. O, mbamë fort, e dashur! Nga dehje e dashurisë Do të të bie në...

Angela Martini provokon me bikini (Foto)

Angela Martini provokoi me gjoksin në foton me bikini. Angela Martini ditët e fundit ka qenë shumë aktive me fotografi nga pushimet. Në fotografinë e fundit,...

Zoti krijoi gjenitë; Morricone ka krijuar parajsën

Ashtu siç Zoti krijoi gjenitë, ca gjeni krijuan vepra hyjnore. Ashtu dhe gjeniu Ennio Morricone, krijoi vepra hyjnore. Emri i tij lidhet me filmat kult,...

Lajmet e Fundit

Turisti britanik rrëzohet nga ballkoni dhe bie mbi një person, vdesin të dytë

Një shtetas i Britanisë ka vdekur në Spanjë pasi që kishte rënë nga ballkoni i një hoteli. Ai ka rënë përmbi një person tjetër duke...

Nëse vdes

Sahit F. Osmani N'perëndim të diellit e dua vdekjen Kur prapa e lë shk?lqimin e tij Trëndafilin e kuq maje kreshtave Që çdo perëndim me dashuri të vij. Do...

Prizreni i mbushur me qytetarë, zyrtarët të shqetësuar

Edhe pse Komuna e Prizrenit renditet e para për nga numri i vdekjeve nga Covid-19, qytetarët nuk shqetësohen shumë. Këtë të diel, qendra e qytetit...

Kryeministri thotë se janë të papranueshme dasmat dhe ahengjet

Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti, në një konferencë për media tha se në bazë të Ligjit për parandalimin e sëmundjeve ngjitëse, Inspektorati Sanitar do...

Kryeministri: Nuk propozojmë “Gjendje të Jashtëzakonshme”, shtrëngojmë masat anti-COVID-19

Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti, pas takimit me Këshillin e Sigurisë ka thënë se do të ketë masa rigoroze gjatë ditëve në vijim “Sapo e...