15 C
Prizren
E enjte, 25 Shkurt, 2021

Prizren, shtyhet përsëri gjykimi ndaj dy të akuzuarve për sulm në një tubim elektoral të AAK-së në vitin 2017

Ka dështuar përsëri gjykimi ndaj të pandehurve Mixhid Sedolli dhe Sulë Dakaj të cilit po akuzohen për sulm në një tubim elektoral të Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës (AKK), në vitin 2017.

Për shkak të mungesës së prokurorit Metush Biraj, seanca përsëri u shty për një datë tjetër, ka konstatuar kryetarja e trupit gjykues, gjykatësja Ajser Skenderi, raporton “Betimi për Drejtësi”.

Gjykatësja Skenderi tha se prokurori e ka informuar gjykatën me parashtresë për mos prezencën e tij në këtë seancë.

“Nuk është prezent prokurori i shtetit Metush Biraj i cili me parashtresën e datës 20.01.2021, e ka informuar gjykatën se më 26.01.2021, është në shqyrtim kryesor të gjyqtarja Raima Elezi”, ka konstatuar gjykatësja Skenderi.

Në këto rrethana, gjykatësja Skenderi njoftoi palët se seanca e sotme shtyhet dhe caktohet për 10 mars 2021, në ora 10:00.

Ndryshe, ky rast ishe duke u gjykuar nga Gjykata Themelore në Prizren, dega në Suharekë, mirëpo pas vendimit të Gjykatës së Apelit, lënda është dërguar në kompetencë të Departamentit të Krimeve të Rënda në Gjykatën Themelore në Prizren, me 21 korrik 2020.

Sipas aktakuzës së Prokurorisë Themelore në Prizren, të përpiluar më 30 mars 2018, i pandehuri Mixhid Sedolli akuzohet se më 3 tetor 2017, rreth orës 21:00, në fshatin Vërshec të Suharekës, në shtëpinë e Ilmi Tixhajt, deri sa ishte duke u mbajtur një tubim elektoral i AAK-së, (Aleancës së Ardhmërisë së Kosovës), ishte premtuar sjellja e një burimi të ujit të pijes nga mali në fshat.

Tutje, sipas aktit akuzues, me këtë qëndrim për sjelljen e ujit nuk është pajtuar i pandehuri Mixhid Sedolli, me arsyetimin se ky burim i ujit ishte pronë e tij, nga i cili moment kishte filluar mosmarrëveshja mes të pandehurit Mixhid dhe Sulë Dakajt, ku thuhet se të pranishmit në atë takim kishin ndërhyrë për t’i ndarë.

Sipas aktit akuzues, pasi del jashtë i pandehuri Mixhid, shkon në shtëpi dhe merr pushkën e gjatë (dhjetëshe), ku nga largësia prej 300-400 metrave gjuan me armën katër herë në ajër, ku më pas i është afruar edhe shtëpisë ku ka qenë duke u mbajtur tubimi, ku e ka vërejtur Hashim Tixhaj, i cili e ka bindur të akuzuarin për tu larguar, duke e përcjellë deri në shtëpinë e tij.

Me këto veprime, i pandehuri Mixhid Sedolli akuzohet se ka kryer veprën penale “përdorimi i armës apo mjetit të rrezikshëm”.

Sipas pikës dy të aktakuzës, i pandehuri Mixhid akuzohet se me datë, kohë dhe vend të njëjtë si në dispozitivin më lartë, ka poseduar në kundërshtim me ligjin pushkën 10-tshe, të cilën e ka fshehur dhe nuk ka mundur të gjendet nga policia.

Me këto veprime, ai akuzohet se ka kryer veprën penale “mbajtja në pronësi, kontroll ose posedim të paautorizuar të armëve”.

Ndërsa sipas dispozitivit të tretë të aktakuzës, në kohë dhe vend të njëjtë, i pandehuri Mixhid akuzohet se ka përdorur fjalë fyese ndaj Sulë Dakajt, ku edhe e ka sulmuar fizikisht, e që janë ndaluar nga të pranishmit aty.

Me këto veprime, ai akuzohet se ka kryer veprën penale “sulmi”.

Ndërsa sa i përket të pandehurit Sulë Dakaj, ai po akuzohet se më datë dhe vend të njëjtë si në dispozitivin e parë të aktakuzës, me dashje e ka përdorur forcën ndaj Mixhid Sedollit, ku për shkak të burimit të ujit e ka sulmuar dhe më pas kanë ndërhyrë të pranishmit për t’i ndalur.

Me këto veprime, i pandehuri Dakaj akuzohet se ka kryer veprën penale ”sulmi”. /BetimipërDrejtësi

Më Shumë

Rrëfim rrëqethës i Agim Zeqirit, nga Celina:Katër kufoma ishin pa kokë!

Njeriu mund të bindet për kuptimin e lirisë posa hyn në fshatin Celinë dhe sheh me sy të vet gjithë atë shkatërrim e mjerim që...

Zafa nuk i ndahet fesë, citon shokun profetit Muhamed

Zyrtari i NISMA-s së Fatmir Limajt, Zafir Berisha, nuk ka arritur të futet në Kuvend si deputet meqë partia e tij nuk e ka...

Vuçiq: Situata për ne është e pashpresë, por ta shohim se sa lehtë do ta ketë Albin Kurti

“Serbia e di se cilat janë interesat e saj kombëtare dhe shtetërore dhe do të vazhdojë të luftojë për njerëzit e saj dhe të...

Në Rahovec më shumë vota merr Vjosa se Albini

KQZ-ja ka përfunduar me numërimin e votave të kandidatëve për deputet në komunën e Rahovecit. Mediumi lokal “Rahoveci 24.com” ka arritur të siguroj top 5-shën...

Shtyhet sërish seanca fillestare ndaj ish-drejtorit të Administratës së Prizrenit

Të premten, në Gjykatën Themelore në Prizren, ka dështuar përsëri seanca fillestare ndaj ish-drejtorit të Administratës në Komunën e Prizrenit, Ilir Baldedaj, i cili...

Adriana Matoshi publikon një foto e shtrirë pranë të dashurit

Adriana Matoshi është goxha aktive në rrjete sociale, në të cilat sjell fotografi nga përditshmëria e saj. Së fundi, aktorja postoi një imazh, në të...

A ua la shenjë largimi i Vjosa Osmanit dhe pse po garon për kryetar të LDK’së, tregon Quni

Ish-ministri dhe kandidati për deputet në zgjedhjet e 14 shkurtit, Anton Quni, ka konfirmuar kandidaturën për kryetar të Lidhjes Demokratike të Kosovës. Quni ka...

Kundërshtohet ndërtimi i hidrocentralit në Drinin e Bardhë

Një digë e madhe do të ndërtohet në grykën e Drinit të Bardhë në Dobrusht të Prizrenit. Ajo do të jetë pjesë e hidrocentralit “EcoDri”...

Mustafa: LDK-ja u ndëshkua pse prishi koalicionin me VV-në, do ta prishja edhe sot

Kryetari në dorëheqje i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Isa Mustafa, përmes një shkrimi të gjatë në Facebook, ka folur për kohën e tij në...

Kandidatët e mundshëm për të parin e LDK-së nuk e komentojnë kandidaturën e Anton Qunit

Anton Quni deklaroi mbrëmë se do t’i hyjë garës për të parin e LDK’së. Ai premtoi se me të si kryetar, brenda një kohe...

Beqarët janë më kreativë dhe performojnë më mirë në punë

Të jesh beqar, ka avantazhe, edhe në karrierë. Se paku kështu mendojnë disa kërkues ne Universitetin zviceran te Bazel-it, te cilët kane vërtetuar se...

Pas fushatës rriten rastet e reja me COVID 19, mobilizohen institucionet – a do të ketë ndryshim të masave?

Zyrtarisht fushata për zgjedhjet e 14 shkurtit ka zgjatur vetëm 10 ditë, mirëpo, partitë politike kanë nisur takimet me qytetarët nëpër komuna shumë më...

Televizioni italian kronikë Muzeut Etnik Arbëresh

“Rai Calabria” i ka kushtuar vëmendje të veçantë, komunës së shqiptarëve të hershëm të Kalabrisë. Në një kronikë të zgjeruar informative, komunës arbëreshe Civita dhe Muzeut Etnik...

Sot ‘Derby della Madonnina’

AC Milan do të ndeshet me Interin në kuadër të xhiros së 23-të të Serie A sot në orën 15:00. Edhe trajnerët e skuadrave Stefano...

“Jam i bindur që Kurti e ka parashikuar këtë ditë”, Quni flet për rënien e Qeverisë Kurti

Anton Quni i LDK’së ka folur për rrëzimin e qeverisë Kurti dhe shkarkimin e Agim Veliut nga posti i Ministrit të Punëve të Brendshme....

Sot, kujtojmë lindjen e patriotit të shquar Luigj Gurakuqit

Luigj Gurakuqi lindi më 19 shkurt 1879 dhe u vra më 2 mars 1925 në Bari të Italisë. Luigj Gurakuqi kreu Kolegjin e Shën Adrianit...

Lajmet e Fundit