14.8 C
Prizren
E mërkurë, 28 Shkurt, 2024

Prizreni humb maestron e fizarmonikës

RexhepKaraçi-fizarmonicistFizarmonicisti i tri regjimeve, maestro Rexhep Karaçi, ka vdekur të premten (dje) në Prizren. Ai ka qenë në moshën 87-vjeçare, duke lënë pas vetes një karrierë të bujshme prej muzikanti, që ka zgjatur më se shtatë dekada. Mjeshtri Karaçi njihej edhe si fizarmonicisti i parë Radios së Prizrenit, respektivisht Prishtinës.

“Prizreni dhe Kosova kanë humbur një person me kulturë të lartë, një mjeshtër të vërtetë të muzikës që rrjedh nga një familje me traditë muzikore dhe i cili ka qenë i respektuar kudo ku ka bërë muzikë”, ka thënë violinisti Kastriot Marku, me të cilin Karaçi ka bashkëpunuar prej viteve ‘90, shkruan Koha Ditore.

Sipas tij, kultura muzikore e Prizrenit ka mbetur pa një margaritar, pasi që maestro Karaçi ka qenë një fizarmonicist i kalibrit të lartë, që gjatë 70 vjetëve të aktivitetit ka bashkëpunuar me emra të njohur të muzikës vendore e ndërkombëtare.

Më Shumë

Burri i Shkurte Fejzës:U lirova nga spitali, falë zotit shpëtova pa pasoja të rënda

Hajrush Behluli, burri i këngëtares Shkurte Fejza u godit nga një veturë të premten në Prizren.   https://prizrenpress.com/eli-edona-mobilieria-me-oferta-me-te-mira-ne-prizren/ Ndërkaq,  për herë të parë ka folur pas aksidentit...

Avokatët e shoferit që aksidentoi me veturë burrin e Shkurte Fejzës: Aksidenti ndodhi pa qëllim, klientit tonë iu konfiskua telefoni

Dy avokatët Gent dhe Blend Gjini, që përfaqësojnë shoferin që ka aksidentuar Hajrush Behlulin, kanë bërë një deklaratë për Telegrafin duke thënë se konfiskimi...

Lajmet e Fundit