27.7 C
Prizren
E enjte, 16 Shtator, 2021

Publikohet dokumenti, kur Mbreti Zog dekretonte sportin si domosdoshmëri kombëtare

“Paris-Midi” ka botuar, të shtunën e 27 janarit 1934, në faqen n°5, një shkrim në lidhje me zhvillimin (përhapjen) e sportit në Shqipëri, mbi të gjitha falë vendimit të Mbretit Zog, të cilin, Aurenc Bebja, nëpërmjet Blogut “Dars (Klos), Mat – Albania”, e ka sjellë për publikun shqiptar:

Shqipëria, Eden i sportit

“Ishte viti 1928, kur u themelua një federatë omni-sportive, e cila filloi aktivitetin sportiv. Shumë klube u krijuan dhe çelja e kampionatëve u dha një shtytje të madhe sporteve. Udhëheqësit e federatës emërohen nga vetë mbreti dhe gëzojnë një franshizë (ekskluzivitet) postare, telefonike dhe telegrafike.

Federata organizon vetë takimet e mëdha dhe me të ardhurat që paguhen, heq të gjitha shpenzimet e organizimit dhe trajnimit të pjesëmarrësve.
Sporti kryesor është futbolli, luhet nga 25 klube dhe praktikohet në zonat më të largëta të mbretërisë, në terrene të ofruara falas nga qeveria.
Kanotazhi, çiklizmi, atletika dhe tenisi janë gjithashtu popullorë.
Përveç kësaj, automobilat dhe motoçiklizmi janë përhapur ndjeshëm falë krijimit të një rrjeti rrugësh të shkëlqyera.

Deri tani nuk e dinim, por që nga ngjitja në fron e mbretit Zog, Shqipëria është bërë një vend sportiv. Ky mbret dekretoi se sporti ishte një domosdoshmëri kombëtare dhe e deklaroi atë të detyrueshëm në shkolla, ku mësuesit e specializuar u mësojnë nxënësve të tyre edukimin sportiv.

Publiku po inkurajon përpjekjet duke ardhur masivisht në takime, në mënyrë që Shqipëria me të drejtë mund të konsiderohet si Eden i sportit. – O.K.”

Nga Aurenc Bebja, Francë – 27 Janar 2019

Lexo më shumë në: https://www.gazetaexpress.com/lajme-nga-shqiperia/publikohet-dokumenti-kur-mbreti-zog-dekretonte-sportin-si-domosdoshmeri-kombetare-620161/?utm_source=referral&utm_medium=web&utm_campaign=copyright

Më Shumë

Prizren, katërmbëdhjetë aktakuza kundër katërmbëdhjetë personave

Përmes raportit 24 orësh të Prokurorit të Shtetit, është bërë e ditur se nga Prokuroritë e vendit janë ngritur 75 aktakuza kundër 85 personave,...

Ngjarja e paralajmëruar për sot në Prizren

Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka së bashku me drejtorin e Drejtorisë së Administratës, Osman Hajdari bëjnë lansimin e regjistrit elektronik të procedurave...

Haskuka: Kërkoj mandatin e dytë, për ta bërë Prizrenin qendër të zhvillimit ekonomik

Kryetari aktual i Prizrenit, dha kandidati i VV-së, për zgjedhjet e 17 tetorit në këtë komunë, Mytaher Haskuka, ka thënë se ai kërkon mandatin...

Arrestohet personi i kërkuar në Prizren

Policia e Kosovës dje rreth orës 23:40 në Prizren ka arrestuar personin me inicialet B.K., pasi i njëjti ishte në listën e personave të...

EMA: Varianti Mu është potencialisht shqetësues

Varianti Mu, i identifikuar për herë të parë në Kolumbi në janar, është potencialisht shqetësues, por ende nuk ka të dhëna që të sugjerojnë...

Spitali i Prizrenit, 123 pacientë po trajtohen me Covid-19

Po vazhdon të bie numri i pacientëve që po kërkojnë spitalizim në klinikat COVID-19 të QKUK-së dhe spitaleve të përgjithshme, thuhet në raportin ditor...

A duhet të testohen nxënësit para fillimit të vitit të ri shkollor? – flasin nga komuniteti i arsimit

Nëse institucionet shëndetësore në vend rekomandojnë që të bëhet testimi i nxënësve ndaj Covid-19 para fillimi të vitit të ri shkollor, komuniteti i arsimit...

131 pacientë me koronavirus të shtrirë në Spitalin e Prizrenit

Shërbimi Spitalor, Klinik dhe Universitar i Kosovës ka njoftuar se 131 pacientë me COVID-19 janë duke u trajtuar në Spitalin e Prizrenit, raporton PrizrenPress Njoftimi...

Refuzohet kërkesa e masës së sigurisë për pronën që u dha me qira pas shpronësimit për autostradën “Ibrahim Rugova”

Bersim Abdijat nga Prizreni dhe gjashtë propozuesve të të tjerë ju është refuzuar kërkesa e masës së sigurisë për një sipërfaqe të pronës së...

Osmani: Kishte mospajtim mes partive, nuk ka bazë për shtyrje të zgjedhjeve

Presidentja Osmani në një konferencë për media ka folur për takimin që ka pasur me përfaqësuesit e subjekteve politike në lidhje me shtyrjen e...

Muharremaj vendos që veturën zyrtare mos ta përdorë për fushatë zgjedhore

Kryetari i Suharekës, Bali Muharremaj, ka vendosur që automjetin zyrtar mos ta përdor më pas përfundimit të orarit të punës. Ndonëse i takon me kompetencë...

Ancelotti: Kjo skuadër e Real Madridit do të luftojë për gjithçka

Carlo Ancelotti ka theksuar se objektivi i Real Madridit në këtë sezon është të luftojë për Ligën e Kampionëve. Trajneri italian hezitoi të favorizojë ndonjë...

Liria barazon në shtëpi

Edhe përkundër rasteve që i patë Liria arriti ta arkëtoj vetëm një pikë nga ndeshja e sotme me Trepçën. Një shtyllë e goditur, dhe një...

Aksident në Suharekë, lëndohen katër persona

Një aksident trafiku mes dy automjeteve raportohet të ketë ndodhur dje në Suharekë, raporton PrizrenPress Si pasojë e aksidentit lëndime trupore kanë pësuar katër persona...

Modelja “çmend” fansat pa asnjë rrobë veshur

Redona Koçi, prej disa kohësh njihet si juristja seksi dhe herë pas herë merr vëmendjen e të gjithëve me postimet që bën në rrjetet...

Lehona 35 vjeçare nga Suhareka vdes nga COVID-19, një ditë pas foshnjës

Një grua nga Suhareka ka vdekur sot si pasojë e COVID-19. Siç ka mësuar “Zëri”, 35-vjeçarja ka vdekur në Mjekimin Intensiv në QKUK ku ishte...

Lajmet e Fundit