8.9 C
Prizren
E martë, 26 Tetor, 2021

Së shpejti helikopterë deri në QKUK, për pacientët që pësojnë infarkt

Shërbimet 24 orëshe në disa prej klinikave të Shërbimit Spitalor dhe Klinik Universitar të Kosovës (ShSKUK), kanë shënuar një progres të madh duke ndihmuar në heqjen e listave të pritjes së pacientëve për t’i kryer shërbimet në lidhje me trajtimin e sëmundjeve të tyre. Por, modernizim i këtij insitucioni shëndetësor po vazhdon edhe më tej.

Këtë e tha drejtori i ShSKUK-së, Basri Sejdiu, sipas të cilit, së shpejti pritet të zbatohet projekti për trajtimin e infarktit në 2 orët e para.

Ai tha se ka mbështetje për këtë projekt, ndërsa KFOR-i besohet se do të jep mbështetjen e tyre në sigurimin e helikopterëve të cilët do të jenë në shërbim të trajtimit të qytetarëve kudo në Kosovë dhe brenda 2 orëve pacienti do të trajtohet.

“Ajo që kemi pas prioritet jemi duke i trajtu, trajtimi i infarktit akut në 24 orë e kemi arritur, ajo që presim është trajtimi i infarktit në dy orët e para, kemi mbështetje në këtë projekt dmth pacienti ku do që të jetë mund të vij në 2 orët e para sepse janë të arta, kemi biseda edhe me KFOR-in që të na siguroj edhe helikopter për këtë projekt nëpër gjithë Kosovën që jetët e njerëzve të shpëtohen qysh në dy orët e para”, tha Sejdiu,për Ekonomia Online.

Në kuadër të projekteve të rëndësishme, Sjediu tha se është edhe kardiokirurgjia e fëmijëve.

“Projekt tjetër i rëndësishëm është edhe kardiokirurgjia e fëmijëve, e kemi në plan edhe atë, presim nga jashtë që të operohen disa pacientë fëmijë dhe të vazhdoj stafi ynë të cilët janë të përgatitur, kemi staf që Maqedonia nuk e ka kardiokirurgjinë e fëmijëve dhe ajo që është e rëndësishme është stroke center që nënkupton të gjitha sulmet në tru të trajtohen në formën më profesionale si dhe intervenimi në tru në orët e para, të gjitha këto përgatitje presim që në muajt në vijim t’i realizojmë dhe janë projekte të mëdhaja, duhet ta ngrisim nivelin e shëndetit të popoullatës sonë”, tha ai.

Sejdiu foli edhe për grevën e kirurgëve. duke thënë se pacientët të cilat kanë nevojë për trajtimin e tyre me urgjencë janë trajtuar dhe nuk kanë pësuar pacientët për shkak të grevës.

Ai tha se shpreson që do të ketë paga të dinjitetshme për mjekët dhe të ndërpritet greva e tyre pasi që ky ka qenë edhe premtim nga ana e vetë qeveritarëve.

“Greva e kirurgëve, janë disa klinika të kirurgjisë që janë duke mbajtur grevë por disa klinika tjera kirurgjike janë duke punuar, ka klinikë që janë duke mbajtur grevë mirëpo është organizuar që të trajtohen rastet urgjente dhe shpresojmë që do të ndërpritet shpejtë. Tashmë është edhe ligji i pagave në prag të votimit në Kuvend dhe shpresoj se ajo ka qenë arsyeja më e madhe që për shkak të pagave është mbajtur kjo grevë por ligji i pagave do ta ndërpres më pas këtë”, tha Sejdiu.

Megjithatë, Sjediu shpreson se së shpejti do të gjendet një zgjidhje dhe të përfundojë greva.

“Mendoj se ky kapitull do të përfundoj shpejtë dhe do të i kthehen punët në mënyrë më normale sepse në qendër e kemi pacientin dhe cdo mospunë reflektohet tek pacienti”, shtoi ai.

Sejdiu tha se shërbimi 24 orësh i klinikës së kardiokirurgjisë inovazive, kardiokirurgjisë dhe onkologjisë ka ndihmuar në kursimin e buxhetit dhe është ngrit niveli e performanca e mjekëve. Ai tha se synimi është që edhe klinikave tjera tu shtohet shërbimi 24 orësh.

“Jemi në plan që edhe klinikat tjera të i ngritet niveli i shërbimeve radiologji dhe mendijjmmë se edhe rezonanca të ketë 24 orë shërbime të gjitha patologjitë në neurokirurgji dhe neurologji të kenë mundësi që në 24 orë të trajtohen në mënyrë më të dinjitetshme dhe propocionale edhe radiologji”, tha ai.

Sejdiu tha se gjërat e imta që mungojnë në QKUK nuk duhet të ekzagjërohen pasi që pacientet në klinikat e QKUK-së po marrin shërbime shumë më të mëdhaja, ndërsa për listen e re esenciale tha se janë futur disa barna që kanë qenë të domosdoshme dhe kjo do të jetë një ndihmesë e madhe për shërbimet.

Basri SejdiuHelikopter

Më Shumë

Dje i tha që po vdes ta puthte, sot Graniti bën deklaratën për Fifin: Është zgjatur pak si shumë, të dua si person

Siç duket ka përfunduar raporti i afërt i tyre. Dyshja, Granit dhe Fifi kanë qenë tejet të komentuar që nga hyrja e tyre në shtëpi,...

SHBA-ja heq vizat për kroatët

Nga 23 tetori, qytetarët kroatë mund të udhëtojnë në Shtetet e Bashkuara pa viza, njoftoi Ambasada amerikane në Zagreb. “Erdhi edhe kjo ditë. Urime Kroaci...

Sulm seksual ndaj një gruaje, trajneri serb dënohet me tre vjet burgim

“Sulm seksual” është akuza që mban mbi supe trajneri serb Milutin Sredojevic, i cili udhëheq kombëtaren e Ugandës. Ai është dënuar me tre vjet burgim. Vendimi...

Nusja gjermane e ISIS-it që e la pesëvjeçaren të vdiste nga etja, dënohet me 10 vjet burgim

Një nuse gjermane e ISIS-it u dënua me 10 vjet burgim nga një gjykatë e Mynihut për krimin se la një vajzë pesëvjeçare të...

Kuvendi voton rialokimin e 2.3 milionë eurove nga marrëveshja IPA 2017

Kuvendi i Kosovës me 86 vota ka miratuar Projektligjin për ratifikimin e amendamentimit numër një të marrëveshjes financiare IPA 2017 pjesa e parë ndërmjet...

Nuk kursehet, Ingrit Gjoni shpenzon mijëra euro për çantën luksoze (FOTO LAJM)

Këngëtarja e njohur, Ingrit Gjoni, gjithmonë është shfaqur para fansave të saj e kuruar në çdo detaj. Ajo i kushton shumë rëndësi pamjes së...

Maskat mbesin akoma obligative për t’u mbajtur

Ballina Lajme Emisione Video Lajme Skema Programore Sport NA NDIQNI NË: Maskat mbesin akoma obligative për t’u mbajtur  2 hours më...

446 gjoba të shqiptuara për mosrespektim të masave anti-Covid gjatë 24 orëve të fundit

Tash kur numri i viktimave dhe rasteve pozitive me COVID-19 ka rënë dukshëm në krahasim me shifrat e para disa javëshe, po vazhdojnë të...

“Koha është tani”; Ronaldo jep kushtrimin pas turpërimit 5-0 ndaj Liverpoo

Cristiano Ronaldo thotë se tifozët e Manchester United meritojnë më shumë, pasi u turpëruan 5-0 në shtëpi nga Liverpool, të dielën. “Djajtë e Kuq” pësuan...

Gjermania heq Kosovën nga lista e kuqe e shteteve me rrezik për Covid

Mësohet se nga e diela e ardhshme qytetarët e Kosovës do ta kenë më të lehtë udhëtimin për në Gjermani, transmeton albinfo.ch. Kjo pasi qeveria...

Vetëm 5 ditë fushatë zgjedhore për raundin e dytë

Subjektet politike dhe kandidatët do të kenë 5 ditë kohë të zhvilluar fushatën zgjedhore, raporton Ekonomia Online. Kështu ka bërë të ditur, Zëdhënësi i KQZ-së,...

Përulem!

ERJONA RUSI 2 vjet më parë, Ana (emri jo i vërtetë) një vajzë vetëm 14 vjeçe tentoi të vrasë veten sepse nuk mundi të përballonte...

E goditi bashkëshorten me shqelma e grushte, deklarohet në Gjykatë burri nga Suhareka

I akuzuari A.L. ka pranuar se i ka shkaktuar lëndim të lehtë trupor bashkëshortes së tij pas një mosmarrëveshje që kishin pasur mes vete...

Aktakuzë ndaj një personi për falsifikim të parave në Prizren

Prokuroria Themelore në Prizren, Departamenti i Krimeve të Rënda, ka ngritur aktakuzë kundër një personi për shkak të dyshimit se ka kryer veprën penale...

Prizrenasi gjen portofolin me 245 euro, e dorëzon në polici

Një qytetar në Prizren është paraqitur në stacionin policer ku ka dorëzuar portofolin që e kishte gjetur e në të cilin kishte 245 euro,...

E enjtja me diell dhe vranësira, temperaturat deri në 20 gradë Celsius

ë enjten në Kosovë do të mbajë mot me diell dhe vranësira të shpërndara. Sipas Institutit Hidrometeorologjik të Kosovës temperaturat minimale do të lëvizin ndërmjet...

Lajmet e Fundit