10.8 C
Prizren
E premte, 30 Shtator, 2022

Qëndrime kontradiktore për temat që do të shtrohen në Bruksel

Prishtine beogradGati pas një viti pauzë do të rinisë dialogu politik në nivel kryeministrash ndërmjet Kosovës dhe Serbisë.

Në kohën kur janë tensionuar marrëdhëniet mes koalicionit të shumicës shqiptare në Qeveri dhe Listës Serbe, pas shkarkimit të ish-ministrit për Kthim dhe Komunitete, Aleksandar Jablanoviq, kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa, dhe homologu i tij serb, Aleksandar Vuçiq, do të vazhdojnë aty ku e lanë pararendësit e tyre, Hashim Thaçi e Ivica Daçiq shkruan sot ‘Koha Ditore’.

Përveçse procesi do të nisë me fytyra të reja nga secila palë dhe me ndërmjetësuesen e re, përfaqësuesen e re speciale të BE-së për Politikë të Jashtme dhe Siguri, Federica Mogherini, zyrtarisht nuk dihet se cila do të jetë agjenda e takimit të parë.

Prishtina dhe Beogradi zyrtar kanë ofruar qëndrime kontradiktore sa u përket temave që do të diskutohen, derisa nga Brukseli kanë thënë se do të bisedohet për procesin e normalizimit të marrëdhënieve ndërmjet dy vendeve.

“Dy kryeministrat do rishikojnë progresin e arritur deri më tani në dialog dhe të vendosin si të shkohet tutje me proces të normalizimit të raporteve”, ka thënë Maja Kocijançiq, zëdhënëse e Mogherinit.

Më Shumë

Festimi me shqiponjë dykrenare ndalohet nga drejtori sportiv i Zvicrës

Në Kupën e Botës së vitit 2018 pati dilema të mëdha morale për FIFA-n, pasi Granit Xhaka dhe Xherdan Shaqiri festuan duke bërë shqiponjën...

Të famshmit zemërthyer pas vdekjes së yllit të “Gangsta’s Paradise”

Coolio ka vdekur në moshën 59-vjeçare. Reperi, emri i vërtetë i të cilit është Artis Leon Ivey Jr., vdiq të mërkurën, më 28 shtator,...

E diela me diell

Lajmet e Fundit