20.8 C
Prizren
E diel, 19 Shtator, 2021

Qytetarët s’po kanë ku t’i kalojnë ditët e nxehta’, LDK kritikon Haskukën për degradim të gjelbërimit në Prizren

Në këtë reagim thuhet se është për keqardhje neglizhenca dhe paaftësia e pushtetit lokal në Prizren.

Ky është reagimi i plotë:

Këto ditë të nxehta ku temperaturat në Prizren po shkojnë lartë mbi 30 gradë celzius, qytetaret prizrenas po kërkojnë freski në vende ku ka pak më shumë gjelbërim.

Qeveria komunale e drejtuar nga kryetari Mytaher Haskuka, përveç që në katër vite nuk ka shtuar asnjë metër katror sipërfaqe të gjelbëruar, por ka lejuar degradimin e skajshëm të sipërfaqeve aktuale dhe tkurrjen e tyre me betonime gjithandej. Mjafton të bëhet një ecje nëpër lagjen Ortakoll dhe do ta shihni makinerinë e betonimit që ky pushtet ka vu në lëvizje pa mëshirë nëpër hapësira publike.

Në anën tjetër, parku i vetem i qytetit, i mbipopulluar këtyre ditëve, duket si mos më keq. Mbeturina gjithandej, drurë që u thyhen degët dhe bien përtoke duke rrezikuar jetërat e qytetarëve, tualetet jashtë funksionit, ndriçim që punon pjesërisht brenda dhe jashtë parkut, lumi i mbushur me mbeturina që notojnë mbi të si dhe kaos e parregullsi gjithandej në parkimin e veturave mbi hapësirën e gjelbëruar të parkut..

Është për keqardhje se si me neglizhencën e paaftësinë e pushtetit aktual, Prizreni u shndërrua nga një qyteti që konsideroheh ndër më të pastërtit në vend, në qytetin më të ndotur!

Si është e mundur me qenë kaq të paaftë e të painteresuar për të ofruar një shërbim të hajrit për qytetarët që mes tjerash njihen si taksapaguesit ndër më të rregullt në vend.

Prizreni dhe prizrenasit nuk e meritojnë një trajtim të tillë, prandaj e shpejtë do të jetë koha kur ata vet do ti ndëshkojnë me votën e tyre këtë administratë që ka dështuar plotësisht në përmbushjen e obligimeve dhe përgjegjësive të veta karshi qytetarëve.
Prizren
29.06.2021

Më Shumë

Kuteli, ylli që shndriti letrat shqipe

Mjeshtri i realizimit magjik, rrëfimtar i shkëlqyer, përkthyes i majave të letërsisë botërore; njëherësh edhe studiues dhe financier me kontribute të mëdha për ngritjen...

Behar Rakaj, kandidati i LDK-së për kuvendar të Prizrenit

Behar Rakaj, është ekonomist i diplomuar në degën menaxhment-informatik. Ai në zgjedhjet e tetorit garon në listën e LDK-së për kuvendar të Kuvendit të Prizrenit...

Koronavirusi i merr jetën fizioterapistit të Kombëtares

Mëngjesin e sotëm, ka ardhur një lajm i hidhur për sportin e në veçanti për futbollin shqiptar. Koronavirusi ka fituar betejën me fizioterapistin e Kombëtares...

E tmerrshme: Nëna vret tri vajzat e saj disa ditë pasi u transferuan në shtëpinë e re

Një nënë dyshohet se i vrau tre fëmijët e saj vetëm disa ditë pasi ajo i transferoi ata në Zelandën e Re për të...

Sot fillon votimi përmes postës për zgjedhjet e 17 tetorit

Sot fillon votimi përmes postës për votuesit jashtë Kosovës të cilët janë regjistruar suksesshëm për zgjedhjet e 17 tetorit, shkruan Gazeta Sinjali. Sipas afateve të...

Sot takohen Ballkani – Llapi dhe Malisheva – Feronikeli

BKT Superliga në futboll rikthehet me ndeshjet e javës së pestë. Sot (e shtunë) zhvillohet derbi në mes të Ballkanit dhe Llapit në Suharekë. Vendasit,...

Osmani: Kishte mospajtim mes partive, nuk ka bazë për shtyrje të zgjedhjeve

Presidentja Osmani në një konferencë për media ka folur për takimin që ka pasur me përfaqësuesit e subjekteve politike në lidhje me shtyrjen e...

Votohet qeveria “Rama 3”

Me 77 vota pro, 53 kundër dhe 1 abstenim, Kuvendi miratoi qeverinë “Rama 3”. Pas një seance maratonë që zgjati deri në orën 6:40...

SBASHK-u kundër që të ketë sërish shtyrje të mësimit

Kanë mbetur pothuajse edhe 10 ditë deri ne fillimin e vitit të ri shkollor, e për këtë gjë Kryetari i Sindikatës së Bashkuar të...

Spitali i Prizrenit, 130 pacientë janë duke u trajtuar me Covid-19

Shërbimi Spitalor Klinik dhe Universitar i Kosovës (SHSKUK) ka njoftuar se gjatë 24 orëve të fundit, 976 pacientë kanë marrë trajtim mjekësor në klinikat...

Qeveria ende nuk di si të shpërndajë 12 milionët për mbështetjen e familjes, vlerësohen si të pamjaftueshme

Në kuadër të pakos së Ringjalljes Ekonomike për vitin 2021, janë ndarë 12 milionë euro që ka për qëllim Mbështetjen e Familjes, duke synuar...

14 të vdekur dhe 259 raste pozitive me COVID-19 në Kosovë

14 persona kanë vdekur dhe 259 raste pozitive me koronavirus janë regjistruar në 24 orët e fundit në Kosovë, njofton MSH, transmeton Klankosova.tv. Ndërkohë në...

Me aktivitete të ndryshme u shënua Dita e Dëshmorëve në Prizren

Të mërkurën, me homazhe në varrezat e dëshmorëve në Landovicë, filluan aktivitetet për shënimin e Ditës së Dëshmorëve të Komunës së Prizrenit. Nahit Rexhepi,...

Nga 1 tetori arsimi i lartë publik pa pagesë – Kurti: Përfitues edhe studentët e vendeve të rajonit

Kryeministri i vendit Albin Kurti ka bërë të ditur se nga 1 tetori i këtij viti të gjithë ata që duan në studiojnë në...

Gjykimi ndaj deputetes Vrenezi dhe të tjerëve, prezantohet një e-mail i Haskukës dërguar Kurtit

 Janë propozuar prova të reja nga pala e dëmtuar në gjykimin ndaj Islam Thaqi, Jetmire Vrenezi, Egzonë Morina-Thaqi, Arian Taraku, Isë Bislimaj dhe Shqipëron...

78 vjet nga Lidhja e Dytë e Prizrenit

Sot janë bërë 78 vjet që nga mbledhja e Kuvendit në Prizren, i cili zgjati deri më 20 shtator dhe ku ishte vendosur për...

Lajmet e Fundit