15.8 C
Prizren
E hënë, 25 Shtator, 2023

Reagimi i federatës rumune pasi u ndërpre ndeshja me Kosovën: Ne s’bëjmë luftëra, s’kemi armë

Drejtor teknik i Federatës së Futbollit në Rumani, Mihai Stoichita, thotë se ishte i frikësuar e mund të ndërpritet ndeshja të martën mes Kosovës dhe Rumanisë, për shkak të një banderole të shpalosur në shkallët e stadiumit nga tifozët rumunë ku shkruhej se “Kosova është Serbi”, si dhe janë bërë thirrje raciste ndaj shqiptarëve.

“Mbrëmë po mendoja, Zot, nuk ka mundësi të kemi këtë fat të keq. Po shikoja, ishin zhdukur të gjithë në dhomat e zhveshjes, po mendoja nëse duhet të shkoja edhe unë”, tha ai për mediumin Fanatik në Rumani.

“Plumbi na kaloi drejt veshit. Ne nuk bëjmë luftëra, nuk kemi armë. Jemi kundërshtarë për 90 minuta, dhe duhet ta respektojmë njëri-tjetrin”, tha ai.

Ai mendon se mesazhe të tilla nuk kanë vend në stadium, aq më tepër që me anëtarësimin në FIFA dhe UEFA, “jemi pajtuar me rregullat e vendosura nga këto organizata”.

“Jetojmë në një demokraci. Demokraci nuk do të thotë kaos. Nëse UEFA dhe FIFA i kanë bërë këto ligje, duhet t’i respektojmë”.

Ndeshja kualifikuese për Kampionatin Evropian 2024 mes Rumanisë dhe Kosovës në Bukuresht u ndërpre për rreth një orë të martën, pasi tifozët vendas bënë thirrje dhe e shpalosën një baner “Kosova është Serbi”.

Rumania është njëra nga pesë vendet e Bashkimit Evropian, bashkë me Spanjën, Qipron, Greqinë dhe Sllovakinë, që nuk e njohin pavarësinë e Kosovës. Albanian Post

“Askush nuk mund ta kopjojë Messin”, thotë bashkëlojtari i tij

Futbollisti Robert Taylor të cilit i është kërkuar të jetë shembull në ekipin e tij, Inter Miami pasi Lionel Messit do t’i jepet një...

Sot varroset polici Afrim Bunjaku

Polici i Kosovës, Afrim Bunjaku, i cili u vra dje në veri të vendit, do të varroset sot nga ora 16:00. Ai do të varroset...

Lajmet e Fundit