16.8 C
Prizren
E shtunë, 25 Mars, 2023

Reagojnë edhe prindërit pas publikimit të fotos së nxënësve në Prizren me përshëndetje ushtarake

Ditëve të fundit, në media ka qarkulluar një fotografi ku shihet një person i rritur, i cili dyshohet të jetë mësues, dhe një grup fëmijësh në një shkollë në Prizren, me flamurin e shtetit turk dhe duke bërë përshëndetje ushtarake.

Ndaj këtij rasti ka reaguar Ministria e Arsimit, e cila ka thënë se shkollat nuk janë hapësira për aplikimin e asnjë lloj ideologjie dhe abuzimi në këtë formë me fëmijët është në kundërshtim me konventat ndërkombëtare dhe me ligjet e aplikueshme në Kosovë.

Ndërkaq, reagim për këtë rast ka ardhur nga Këshilli i Prindërve të Kosovës, i cili thotë se është duke e përcjellë me vëmendje situatën e krijuar në opinion, pas publikimit fotografisë që ky këshill thotë se i takon shkollës fillore dhe të mesme të Ulët “Motrat Qiriazi” në Prizren.

Këshilli këtë veprim po e konsideron të papërgjegjshëm ndaj atyre që, siç thotë, “kanë manipuluar më nxënësit”.

“Këshilli i Prindërve të Kosovës kërkon nga secili qytetarë, i cilësdo përkatësie etnike, që mos të manipulojnë me nxënësit për interesa çfarëdo qofshin ato. Nxënësit shkollën e kanë vend edukimi e arsimimi, asgjë më shumë”, ka theksuar KPK, ndërsa u ka bërë thirrje institucioneve përgjegjëse që të ndërmarrin masat që i parasheh ligji.

Më Shumë

Putin do të arrestohet nëse shkel tokën gjermane

Presidenti i Rusisë Vladimir Putin, do të arrestohet nëse shkel tokën gjermane. Kështu deklaroi ministri gjerman i Drejtësisë, Marco Bushmann. Bushmann tha për “Bild am Sonntag”...

Qeveria në mbledhje elektronike, ndanë mjete për krizën energjetike

Qeveria e Republikës së Kosovës ka zhvilluar sot mbledhjen Elektronike në të cilën ka ndarë 7,278,747.59 € për zbatimin e masës 3.7 - Mbështetje...

Lajmet e Fundit