3.8 C
Prizren
E martë, 27 Shkurt, 2024

Reforma zgjedhore në Kuvend

KuvendiKosoves5-27Kuvendi i Kosovës sot mbanë seancën e radhës ku komisioni d hoc do ta prezantojë raportin e punës për Reformën Zgjedhore.

Në seancë do të shqyrtohet Projektligji për ratifikimin e Marrëveshjes për Statusin e anëtarëve të Forcave të Armatosura të Republikës së Shqipërisë dhe Forcës së Sigurisë së Republikës së Kosovës gjatë qëndrimit të tyre të përkohshëm në territorin e shteteve respektive.

Po ashtu, do të shqyrtohet Projektligji për Ratifikimin e Marrëveshjes për hua dhe financim ndërmjet KFË Frankfurt Am Main, Republikës së Kosovës dhe Operatorit të sistemit, Transmisionit dhe Tregut KOSST për përmirësimin e rrjetit të transmisionit, shqyrtimi i parë i Projektligjit për shërbimin gjeologjik të Kosovës.

Seanca do të vazhdojë me shqyrtimin e Projektligjit për masat antidamping dhe masat kundërbalancuese, Projektligjit për mbrojtjen nga zhurma, Projektligjit për Zonën e rrezikuar mjedisore të Obiliqit dhe rreth tij, Projektligjit për ndryshimin dhe plotësimin e Ligjit për pajisje me armë dhe pajisje përkatëse të sigurisë për institucionet e autorizuara shtetërore për siguri, si dhe Projektligjit për armë.

Shqyrtimi tjetër që është paraparë për sot ështe edhe Projektligjit për Inspektoratin e Doganës dhe Administratës Tatimore të Kosovës, si dhe propozimi i Grupit Parlamentar të Lëvizjes Vetëvendosje për zëvendësimin e anëtarit në komisionin parlamentar.

Më Shumë

Ballkani sot kërkon fitore përballë Gjilanit

Superliga e Kosovës në futboll vazhdon sot me javën e 22-të. Xhiroja hapet të shtunën me ndeshjen Ballkani-Gjilani. Suharekasit kërkojnë fitore dhe ta ruajnë vendin e...

“Do të shkoj në shtëpi ta marr Kallashnikovin dhe do t’ju vras të gjithëve”, si u kërcënuan pjesëtarët e KFOR-it

Pjesëtarët e KFOR-it italian janë kërcënuar me vrasje nga dy persona në fshatin Lubiçevë të Prizrenit. Dy të dyshuarit lidhur me rastin tashmë janë prangosur...

Lajmet e Fundit