1.8 C
Prizren
E enjte, 7 Dhjetor, 2023

Rexhaj: Bashkësitë fetare në Prizren duhet të bashkëpunojnë

Rexhaj-teqja RufaiveKandidati i Lëvizjes Vetëvendosje! për kryetar të Prizrenit, Arbër Rexhaj, ka vizituar Teqen e Rufaive në Prizren. Ai tha se toleranca fetare është kusht për paqen dhe harmoninë midis njerëzve, për solidaritetin dhe dashurinë universale ndaj njëri tjetrit.

“Në Prizren bashkësitë fetare duhet të kenë një bashkëpunim më të ngushtë në mes vete për çështje të ndryshme sa i përket religjioneve”, tha Rexhaj. Ndërsa premtoi angazhimin e VV-së për të gjitha çështjet që i preokupojnë besimtarët.

Sheh Adri Shehu duke folur për tolerancën fetare në Prizren theksoi se tërë Kosova mund të mburret me diversitetin kulturor dhe respektimin e ndërsjellët të komuniteteve fetare që veprojnë në Prizren. Ai gjithashtu kritikoi neglizhencën organeve komunale karshi besimeve në Prizren, të cilat nuk interesohen aspak për problemet që i kanë besimtarët./PrizrenPress.com/

Më Shumë

Prokuroria kërkon dënimin e zyrtarëve komunalë të Malishevës, mbrojtja lirimin e tyre

Prokurorja Dëshirë Jusaj, në fjalën përfundimtare të hënën në Gjykatën Themelore në Gjakovë, ka kërkuar dënimin e të akuzuarve Remzi Mazreku, Jakup Shurdhaj, Besnik...

Sot është ditëlindja e ish-presidentit historik Dr. Ibrahim Rugova

Ibrahim Rugova u lind më 2 dhjetor 1944 në Cercë të Istogut. Më 10 janar 1945, komunistët jugosllavë ia pushkatuan të atin, Ukën dhe...

Lajmet e Fundit