15.8 C
Prizren
E diel, 4 Qershor, 2023

Rexhep Hoti sjell protestën e Kadaresë për Ukshin Hotin

Shkrimtari dhe ish-zëvendësministri i Kulturës, Rexhep Hoti, sjell protestën e Kadaresë për Ukshin Hotin:

Të dashur miq,

Dëshiroj të ndaj me ju, Letrën Protestuese të Ismail Kadaresë ndaj burgosjes së Ukshin Hotit, të cilën e kishte shkruar në shkurt të vitit 1997 dhe ua kishte dërguar institucioneve, si: “Amnesty International”, Parlamentit Evropian, Këshillit të Evropës, si dhe ministrave të Jashtëm të vendeve kryesore të perëndimit.
Letra origjinale ka qenë në gjuhën angleze, kurse Kadare, për opinionin shqiptar e ka përkthyer në gjuhën shqipe.
Para 23 vitesh kisha fatin ta merrja me postë, origjinalin e letrës dhe lejen për botimin e saj.

Më Shumë

Ibrahim Rugova: Kokën mund të ma ndërrojnë, por mendimin kurrë

Sjellim dhjetë thënie nga presidenti historik Ibrahim Rugova, shkruan KultPlus. Arti është si jeta, secili e gjen kuptimin e tij për vete. Kosova është një vend...

Messi largohet, tri skuadra luftojnë për dy vende në Evropë

Fituesi i Kupës së Botës me Argjentinën, Lionel Messi, dhe një prej lojtarëve më të mirë në histori të futbollit, të shtunën do ta...

Lajmet e Fundit