15.8 C
Prizren
E premte, 31 Maj, 2024

Richard Mosse, fitues i çmimit prestigjioz për fotografi

Richard Mosse-fotografArtisti irlandez, Richard Mosse, i cili përdori filma të ndërprerë të përgjimeve ushtarake për të portretizuar peisazhet luftarake të Republikës Demokratike të Kongos fitoi çmimin e fotografisë “Deutsche Borse” në vlerë prej 30 mijë funtesh. Ai u vlerësua lartë për instalacionin e tij multimedial në Pavijonin e Irlandës në kuadër të Bienales së Venedikut. Instalacioni mban titullin “The Enclave”

Sipas “The Guardian”, Mosse kaloi tre vite në lindje të Kongos dhe përdoi film prej rrezeve infra të kuqe, film ky që paraprakisht ishte përdorur në ushtri për të përgjuar caqet e kamuflura.

Vepra e tij rezultoi me filma, tinguj dhe fotografi tejet të bukura, që rrëfejnë për një konflikt që la pas vetes 5.4 milionë njerëz të vdekur.

Brett Rogers, drejtoresha e jurisë së çmimit, ka thënë se sikur fotografitë e Mosse-s të ishin natyrale, nuk do të ishin kaq të fuqishme. Rogers udhëhoqi një juri të përbërë prej Jitka Hanzlova, Kate Bush, Thomas Seelig dhe Anne-Marie Beckmann.

Më Shumë

Mbappe: Nuk do ta gjejë askund atë që kam pasur tek PSG

  Sulmuesi Kylian Mbappe, i cili luajti këtë të shtunë ndeshjen e tij të fundit me skuadrën franceze PSG-së, pranoi se është i mërzitur për...

Deputeti i VV-së: Jemi gati për shpërbërje – Veç me PDK-në s’mund ta shpërndajmë Kuvendin

Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, Arbër Rexhaj, thotë  se nëse nuk ka unifikim të spektrit opozitar, shpërndarja e Kuvendit të Kosovës është e vështirë të...

Lajmet e Fundit