10.8 C
Prizren
E martë, 3 Tetor, 2023

Sabahajdin Cena: Në Hagë do të jem brenda pak ditësh, do të kem përcjellje solemne

Ish-luftëtari i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Sabahajdin Cena brenda pak ditësh pritet të udhëtojë për në Hagë.

Ai është ftuar nga Gjykata Speciale që me datën 14 janar të paraqitet pranë Zyrës së Prokurimit të Specializuar për tu intervistuar lidhur me angazhimin e tij në Ushtrinë Çlirimtare të Kosovës.

“Me datën 14 të këtij muaji do të jem në Hagë, madje besojë se do të shkojë me përcjellje solemne. E kam edhe avokatin Mahmut Halimin. Unë besoj se atje do të jem në cilësin e të akuzuarit dhe jo dëshmitarit apo bashkëpunëtorit”, ka thënë ai në një prononcim për Indeksonline.

Cena ka thënë se ndihet shumë krenar për pocizionin, detyrat dhe përgjegjësitë që ka pasur në Ushtrinë Çlirimtare të Kosovës.

“Besojë se do të jem i akuzuar, pasi që unë luftën e kam nisë në ditët e para të UÇK-së dhe jam shumë krenar për pozicionin dhe për detyrat e përgjegjësitë që kam pas si ushtar i Kosovës. E përsërisë që besojë që pastërtinë e luftës dhe në vlerat e saj”, ka vlerësuar tutje ai.

Tutje, Cena thotë se ndihet rehat pasi që lufta e UÇK-së ka qenë e drejtë. /Indeksonline/

22 vjeçari në Dragash humb jetën nga vetaksidenti

Një vetaksiedent ka ndodhur mëngjesin e sotëm në Dragash ku ka humbur jetën një 22-vjeçar. Këtë e konfirmoi, Vesel Gashi, zëdhënës i policisë për rajonin...

Policia amerikane arreston një të dyshuar për vrasjen e reperit Tupac Shakur në vitin 1996

Policia amerikane ka akuzuar një ish-udhëheqës bande për vrasjen e reperit Tupac Shakur në vitin 1996.I njohur si “legjenda e hip-hop-it”, i lindur në...

Lajmet e Fundit