15.8 C
Prizren
E enjte, 29 Shtator, 2022

Shkon në 81 numri i viktimave të vërshimeve në Gjermani, mbi 1.000 të zhdukur

Transmetuesi publik gjerman, ARD, raportoi të premten se ka shkuar në 81 numri i viktimave të vërshimeve, ndërsa rreth 1.300 njerëz janë ende të zhdukur.

Autoritetet lokale në Ahrweiler, në jug të Këlnit, thanë përmes rrjeteve sociale se rreth 1.300 persona janë të zhdukur. Në disa rajone kanë dalë nga sistemi rrjetet e telefonisë moblie, duke ua pamundësuar familjarëve kontaktin me më të afërmit e zhdukur.

Të premten në mëngjes, disa shtëpi u shembën në Erftstadt, afër Këlnit, ndërsa ekipet e shpëtimit po mundoheshin t’u dalin në ndihmë banorëve, të cilët ishin kthyer në shtëpitë e tyre pavarësisht paralajmërimeve, shkruan Reuters, transmeton Gazeta Express.

Fshati Schuld është shkatërruar i tëri nga vërshimet (Foto: EPA)

Një digë afër kufirit me Belgjikën, “Rurtalsperre”, u përfshi nga vërshimet gjatë natës, ndërsa një tjetër, “Steinbachtalsperre”, është në gjendje të paqëndrueshme.

Ministri gjerman i Punëve të Brendshme, Horst Seehofer, tha për revistën “Der Spiegel” se qeveria federale synon të ofrojë përkrahje financiare për rajonet e prekura sa më shpejt që është e mundshme.

Më Shumë

Oleksandr Usyk zbulon se kur dhe ku do të pensionohet nga boksi profesionist

Boksieri ukrainas, Oleksandr Usyk ka pohuar se ka në plan të tërhiqet pas tre ndeshjeve të ardhshme. Ai mbetet i pamposhtur në karrierën e tij...

Asamblistja e Listës ‘Guxo’ në Suharekë kalon në AAK

Asamblistja e Listës Guxo në Kuvendin e Komunës së Suharekës, Festa Kabashi ka vendosur që të kalojë në Aleancën për Ardhmërinë e Kosovës (AAK). Gjatë...

Lajmet e Fundit