1.8 C
Prizren
E hënë, 4 Mars, 2024

Shqiptarët vriten si të dyshuar të Al-Kaidës

siriiHetem Sinan Dema e Qani Mujaku nga Kaçaniku dyshohet të mos jenë shqiptarët e fundit të vrarë këto ditë në Siri.

Si rezultat i përplasjeve me rebelët vendës dhe jo me forcat e presidentit Bashar Al –Assad, pretendohet se ka edhe shqiptarë të tjerë që janë vrarë të hënën në veriperëndim të Sirisë.

Burime të gazetës Tribuna, kanë bërë të ditur se në një përpjekje të grupeve rebele për ta pastruar lëvizjen e tyre nga elemente të “Al- Kaidës”, i kanë vrarë në një aksion të paktën 34 luftëtarë të huaj në Siri. Burime të tjera kanë shpjeguar për gazetën, se disa nga të vrarët janë shqiptarë.

Sipas këtyre burimeve, shumica e shqiptarëve që luftojnë në Siri janë në veri të këtij shteti, gjegjësisht në kufirin e Sirisë më Turqinë në provincat Idlib dhe Alepo. Në provincën Idlib ka ndodhur vrasja e 34 të huajve. Në bazë të një skenari të njohur, shumica e vullnetarëve shqiptarë kanë përfunduar në tokën siriane duke udhëtuar përmes Turqisë/Tribuna/

Më Shumë

Kryetari i Rahovecit mban takim me grupin punues për performancë komunale

Kryetari i Komunës së Rahovecit, Smajl Latifi, ka mbajtur takim me grupin punues për performancë komunale. “Së bashku me grupin punues për performancë komunale, u...

Policia shqiptoi për 24 orë, mbi dy mijë gjoba në trafik

Policia e Kosovës njofton se për 24 orë, ka shqiptuar 2014 gjoba në trafik. Sipas policisë, gjatë 24 orëve të kaluara janë evidentuar disa aksidente...

E përsosur je

Lajmet e Fundit