4.8 C
Prizren
E shtunë, 4 Dhjetor, 2021

Shteti lole ka mbet pa bole

Poezi nga Vesna Parun
Përktheu Vlora Konushevci

Neandertalët,
përndryshe gja
kundër tyne s’kam,
gjysmën e njerzillëkut
gjuejt n’tavë
e kanë,
e pjekën
e zhvatën
shtetin
e banën.
Se qysh ua blun
“lukthi”, dihet.
I bje: që s’dihet.
M’rrove t’rrova
brisku i berberit.
Tash buxheti
i mshel birat n’veti
me bukë.
Ujku i ngimë,
botha pa vrimë.
Fqinjët po thojnë:
Ai shtet asht lole!
E shteti ua citon
Augustinin
e Monikën,
“De civitate Dei”
prore.
Por në atë,
civitat qesharak
Perëndie,
a nuk ja grabiti– prej
frike që vdes uni-
harmonikën kryeministri
nji Gabeli?
E me hambarët plot
krenari
vrapoi,
tue britë:
e keni dashtë ju
gjitarë
nji burrë
që s’ka
as bole
as mustaqe!
Eh po tash
nuk e keni.
Qe merreni
njikëtë Bricë!
Dorën n’zemër
bole s’ka por
ka cicë
aty perënditë
e dy ernave
duhan pinë.
Pra guri jem i varrit
shpëtoje shpirtin.
Nën mbrojtjen e Shën Domnit
ju me shnet e bajshi
mue prej juve
për këtë jetë
vneri m’plasi.

/KultPlus.com

Më Shumë

Mbi 2 mijë e 600 biznese të mbyllura në Kosovë për shkak të pandemisë

Për nëntë vjet, Arben Jonuzi ka udhëhequr një biznes në sektorin e akomodimit në Prishtinë. Dy banesa të marra me qira i ka shndërruar...

Shkelet një këmbësore në Prizren

Një këmbësore është shkelur me veturë në Prizren. “Si pasojë e aksidentit lëndime trupore ka pësuar këmbësorja e cila pas marrjes s tretmanit mjekësor është...

Gjykata Supreme refuzon kërkesën për mbrojtje të ligjshmërisë ndaj ish-shefit të Shërbimeve Publike në Malishevë, i akuzuar për korrupsion

Gjykata Supreme e Kosovës, më 30 gusht të këtij viti, e ka refuzuar si të pabazuar kërkesën për mbrojtje të ligjshmërisë ndaj ish-shefit të...

Vendet që s’do të kenë rrymë në Prizren

KEDS ka njoftuar për punime të domosdoshme për siguri të sistemit përgjatë ditës së sotme.Prizren 1. Nga TS 110/35/10 kV Theranda do të ndërprehet: Dalja 10 kV...

Shqipëria feston sot Ditën e Çlirimit

Shqiptarët festojnë sot 29 Nëntorin, Ditën e Çlirimit të vendit nga pushtuesit nazifashistë. Mijëra dëshmorë do të kujtohen si çlirimtarët e vendit pasi ata sakrifikuan...

‘Topi i Artë 2021’ – publikohet lista e më të mirëve nga vendi i 30-të deri tek ai i 11-të

Janë publikuar emrat e parë dhe renditja e tyre në garën e sivjetme për çmimin prestigjioz, Topi i Artë. Në Paris të Francës sonte (e...

Nexhmedin Spahiu e quan analfabet Isa Boletinin

Analisti nga Mitrovica e ka quajtur sërish analfabet heroin kombëtar Isa Boletinin. Përmes një postimi ai ka shkruar se në Kuvendin e Vlorës të vitit...

Jeta dhe vdekja tragjike e sportistit që refuzoi vaksinën

Ishte një nga ato mbrëmjet e rralla, thuajse magjike të verës. Ngrohtë tamam që të ulesh jashtë me një bluze me të shkurtra, duke dëgjuar...

Ngrihet aktakuzë për falsifikim të parave ndaj pesë kamerierëve në Prizren

Prokuroria Themelore në Prizren, Departamenti i Krimeve të Rënda, ka ngritur aktakuzë kundër të pandehurve: B.B., T.P., V.Z., L.E., dhe A.P., për shkak të...

Mrekullia e Bernës: Shuhet “heroi” i fundit – Horst Eckel

Federata Gjermane e Futbollit (DFB) njoftoi të premten e 3 dhjetorit se Horst Eckel, heroi i fundit dhe kampioni i botës në vitin 1954,...

Shkencëtarët besojnë se kanë gjetur “shkakun” që çon në mpiksjen e gjakut – nga vaksina kundër COVID-19 e AstraZeneca

Shkencëtarët besojnë se kanë gjetur “shkakun” që çon në mpiksjen e gjakut – në raste jashtëzakonisht të rralla – nga vaksina kundër COVID-19 e...

Jep dorëheqje Rrahman Rama, komandanti i ri i FSK-së vjen nga familja Jashari

Gjenerallejntënant Rrahman Rama ka dhënë dorëheqje nga posti i komandantit të Forcës së Sigurisë të Kosovës. Mediet raportojnë se Rama ka dorëzuar dorëheqjen në presidencë. Burime...

Betohet kryetari i Malishevës–Kastrati: Do të qeverisim bashkë me qytetarët

Kryetari i Komunës së Malishevës, Ekrem Kastrati dhe anëtarët e Kuvendit Komunal të Malishevës janë betuar sot solemnisht në seancën inauguruese të mbajtur në...

Pronari i “Besa Trans”: Pse nuk isha në atë autobus, të vdisja edhe unë

Pronari i agjencisë së udhëtimit “Besa Trans”, Bekim Haxhiu, foli për herë të parë pas aksidentit të tmerrshëm në autostradën “Struma” të Bullgarisë dhe...

Tradita e vjetër serbe: Nëse djali ishte pa eksperiencë, nusja flinte me vjehrrin

Një serial në Serbi, i cili do të nisë më 4 dhjetor do të trajtojë ngjarjet e ndodhura në romanin e Bora Stankoviçit, “Gjak...

Rritja e çmimeve në SHBA më e larta në më shumë se 30 vjet

Kohët e fundit, inflacioni ka prekur pjesën më të madhe të botës, por Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë dalluar si një nga vendet...

Lajmet e Fundit