33.8 C
Prizren
E mërkurë, 19 Qershor, 2024

Shuhet Shirley Temple, fëmija- yll e Hollivudit

femijaShirley Temple, vogëlushja e dashur për amerikanët, ndërroi jetë në shtëpinë e saj në Kaliforni në moshën 85- vjeçare.

Aktorja dhe këngëtarja ndërroi jetë për shkaqe natyrore, thanë familjarët.

Ajo ishte vetëm tre vjeç kur talenti i saj spikati dhe u shfaq për herë të parë në ekran.

Në moshën 6- vjeçare u bë e famshme pasi u shfaq në filmin “Bright Eyes”.

Aktorja u tërhoq nga Hollivudi në vitin 1950, kur ishte 22 vjeç, por kishte dalë tashmë në plot 43 filma.

Pasi u tërhoq nga ekrani i kinemasë, ajo nisi një karrierë në politikë dhe diplomaci.

Kur ishte gjashtë vjeç, ajo mori një Oscar special.

Edhe sot e kësaj dite ajo është aktorja më e re që e ka marrë këtë çmim.

Ishte aq e talentuar në kërcim, këndim dhe aktrim, sa presidenti amerikan Franklin Roosevelt e pati quajtur atë “Mrekullia e Vogël”, pasi kishte ngritur moralin e njerëzve në kohën e Depresionit të Madh.

Filmat e saj ndihmuan kompaninë e njohur filmike 20th Century Fox të shpëtojë nga falimentimi.

Ajo kandidoi për në Kongresin Amerikan në vitin 1967, por humbi.

Më vonë Richard Nixon e caktoi atë si anëtare të delegacionit amerikan në Asamblenë e Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara.

Më vonë presidenti Ford e caktoi ambasadore në Ganë.

Ajo shërbeu më vonë edhe si ambasadore në Çekosllovaki.

Më Shumë

Pjesë e shkëputur nga fjala mbrojtëse para gjyqit

Mr. Ukshin Hoti Populli shqiptar duhet bashkuar kete e dine te gjithe dhe askush me nuk e konteston. Ai duhet te bashkohet per shkak se eshte...

Kurti uron festën e Bajramit, bën thirrje për solidaritet dhe mirënjohje

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka uruar të gjithë besimtarët myslimanë festën e Kurban Bajramit. Në mesazhin e tij, Kurti ka bërë thirrje për falënderim...

Lajmet e Fundit