18.8 C
Prizren
E hënë, 20 Mars, 2023

Sot, vranët dhe me shi

Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës bën të ditur se vendi ynë do të ndikohet nga masat e lagështa të ajrit me presion të ndryshueshëm atmosferikë.

IHK njofton se si pasojë e vranësirave të dendura e herë–herë konvektive do të krijohen kushte për reshje shiu dhe shkarkime rrufesh.

Sa i përket temperaturave ato do të pësojnë rënie sidomos në vlerat e maksimaleve. Minimalet parashihen të lëvizin ndërmjet 4-8 gradë Celsius, ndërsa maksimalet e ditës parashihen të lëvizin ndërmjet 11-22 gradë Celsius.

Dita e martë do të shënoj rënie në vlerat e maksimaleve, parashihen reshje shiu në vise të ulëta dhe vise me lartësi mesatare, derisa në viset malore me lartësi mbi 1500m mbi nivel të detit, reshjet e shiut do të jenë të shoqëruara edhe me fjolla bore.

Sipas parashikimeve numerike dhe sinoptike reshjet parashihen të fillojnë diku në orët e vona të ditës së hënë për të vazhduar edhe ditën e marte.

Të mërkurën reshjet do të zvogëlojnë intensitetin, kurse të enjten parashihen edhe rreze dielli.

Do të fryjë erë nga drejtimi i veriut dhe jugperëndimit me shpejtësi 1-16m/s.

Më Shumë

Partnerja e Ronaldos sfidon ligjet e Arabisë Saudite, shfaqet seksi me veshjen e fundit

Georgina Rodriguez ka postuar imazhe të reja në profilin e saj në Instagram. Partnerja e yllit të futbollit, Cristiano Ronaldo, është shfaqur joshëse veshur në...

Suharekë, babai raporton djalin për dhunë fizike ndaj tij

Policia ka njoftuar se gjatë 24 orëve të fundit në Kosovë janë raportuar tri raste të dhunës në familje. Një rast është raportuar në Prishtinë,...

Lajmet e Fundit