19.8 C
Prizren
E mërkurë, 23 Qershor, 2021

Spanja feston fundin e izolimit për COVID-19 pas gjashtë muajsh mbyllje

Festat e improvizuara në rrugë shpërthyen në të gjithë Spanjën, ndërsa gjendja e jashtëzakonshme gjashtëmujore, e vendosur për të luftuar pandeminë, mbaroi.

Skenat e vallëzimit pa maska dhe këndimi në grup në sheshin qendror Puerta del Sol të Madridit i ngjanin jetës së natës para pandemisë, përcjell klankosova.tv.

Me stabilizimin e përqindjeve të të infektuarve nga Covid-19 dhe progresin në vaksinim, shumica e 17 rajoneve të Spanjës relaksuan kufizimet e koronavirusit.

Vendimi kryesisht lejon që spanjollët të udhëtojnë midis rajoneve për herë të parë në kaq muaj.

Restorantet dhe baret lokale do të jenë në gjendje të qëndrojnë të hapura deri në orën 11:00.

Sidoqoftë, mbetet si masë me kufizim prej katër personash për tryezë dhe ngrënia në ambiente të mbyllura është e kufizuar në kapacitetin prej 30%.

Mirëpo jo të gjitha kufizimet janë zbutur. Rajonet ende mund të kufizojnë orët e hapjes dhe të vendosin kufizime të kapacitetit në bare dhe restorante.

Ata gjithashtu mund të kërkojnë miratimin e gjykatës për masa më të rrepta të tilla si rivendosja e orarit të ndalimit, mbyllja e numrit të lejuar në tubimet në shtëpi ose zgjatja e ndalimit të udhëtimit të brendshëm.

Vetëm katër rajone po mbajnë shtetrrethimin, Ishujt Balearik, Ishujt Kanarie, Navarra dhe Valencia.

Siç shkruan DW, gjendja e jashtëzakonshme në Spanjë u pati siguruar 17 qeverive rajonale të vendit, përgjegjëse për kujdesin shëndetësor, një kornizë ligjore për të vendosur masa që kufizojnë liritë.

Me përjashtim të disa ditëve të Krishtlindjes kur u hoqën kufizimet, njerëzit nuk kanë pasur të drejtë të udhëtojnë në rajone të tjera, të shkojnë me pushime ose të takojnë familjen. Spanja ka qenë një nga kombet më të goditura të Evropës gjatë pandemisë, me gati 79,000 vdekje dhe 3.5 milion infeksione, përcjell klankosova.tv.

Më Shumë

Mëkat

Prita ta derdhje leht' D A SH U R I N Ë n'qenien që mëkatonte pas ikjes tënde e si për dëshirë t'egove t'çmendura ashtu pa faj m'the se e kishe t'njohur brishtësinë e saj fshehur mallkueshëm...

Roma pas Sergio Ramos

Sergio Ramos do të largohet nga Real Madridi pasi kontrata e tij me gjigantët e La Ligas skadon në fund të muajit. Ai ka qenë...

Arrestohet “Konti i Zi”, pasardhësi i Papës me një të kaluar plot mister dhe krime

  I pasur, pinjoll i një prej familjeve më aristokrate italiane, pasardhës i një pape. Por kjo nuk e ka penguar Ranieri Adami Piccolominin të...

Sulmi ndaj infermierit në Dragash, reagon FSShK-ja

Federata e Sindikatave të Shëndetësisë në Kosovë, ka reaguar për sulmin ndaj infermierit në urgjencën e QKMF-së në Dragash. Sipas reagimit, infermieri është sulmuar verbalisht...

A e dëmtojnë pjellorinë te meshkujt vaksinat Pfizer dhe Moderna? Studimi i ri jep përgjigje

Një studim i ri ka zbuluar se te burrat që morën vaksinën Pfizer ose Moderna nuk është vërejtur asnjë rënie e numrit ose cilësisë...

4 pacientë me Covid po trajtohen në Spitalin e Prizrenit

63 pacientë me COVID-19 janë duke u trajtuar në kuadër të klinikave dhe spitaleve në Kosovë. Nga këta 63 pacientë prej tyre 22 janë konfirmuar...

Oda e Hotelierisë kërkon të zyrtarizohet vendimi për hapjen e sallave të ahengjeve

Oda e Hotelierisë dhe Turizmit të Kosovës kërkon të dijë pse nuk po bëhet zyrtar vendimi për hapjen e sallave të ahengjeve të ndryshe. OHTK...

Vdekja e foshnjes 3 javëshe në Suharekë, flet Kryeprokurori i Prizrenit

Një foshnje 3 javëshe është sjellë dje pa shenja jete dje në Qendrën Emergjente në Suharekë. Mjeku ka konstatuar vdekjen e foshnjës, ndërsa shkaqet...

Sulmohen fizikisht dy nxënës në Suharekë, ja çka ndodhi me katër të dyshuarit

Në rrugën “Luigj Gurakuqi” të Suharekës, dje rreth orës 11:00, dy nxënës kanë kërkuar ndihmë për trajtim mjekësor pranë spitalin e Prizrenit, për shkak...

Rinia e PDK-së përkujton Ukshin Hotin

Rinia Demokratike e Kosovës (RDK) sot ka përkujtuar ditëlindjen e profesorit dhe veprimtarit, Ukshin Hoti, në Krushë të Madhe. Përmes një statusi në rrjetin social...

Profesori amerikan: Kurti të mos e pranojë Asociacionin me kompetenca ekzekutive

Profesori në Universitetin e Nju Jorkut, Alon Ben Meir, thotë se Asociacioni i komunave serbe me kompetenca ekzekutive është në dëm të Kosovës, prandaj...

Prizren, 64-vjeçari që u gjet i vdekur në motel dyshohet se ka përdorur viagra, ishte shoqëruar nga një 68-vjeçare

64-vjeçari që u gjet i vdekur në motel dyshohet se ka përdorur viagra, ishte shoqëruar nga një 68-vjeçare Në momentin kur emergjenca ka arritur në...

Dy të lënduar në aksident komunikacioni në Prizren

Një aksident komunikacioni ka ndodhur sot në Prizren, me ç’rast lëndime të lehta kanë pësuar vozitësit e dy automjeteve të përfshira në aksident. Lajmin e...

Detaje nga rrahja e infermierit në Dragash

Dy persona janë arrestuar pasi të njëjtit pas një mosmarrëveshje e kanë sulmuar fizikisht punëtorin e QKMF-së, të cilit i kanë shkaktuar lëndime trupore. Sipas...

Donnarumman e pret një kontratë luksoze te PSG, të enjten u nënshtrohet ekzaminimeve mjekësore

Gianluigi Donnarumma pritet t’u nënshtrohet ekzaminimeve mjekësore te Paris Saint-Germaini para se ta nënshkruajë kontratën luksoze pesëvjeçare. Portieri italian është lojtar i lirë, duke qenë...

Për çfarë kishte shërbyer gjatë luftës ky vend që tani e mori emrin Kodra e UÇK-së

Rreth 20 mijë refugjatë, lanë shtëpitë e tyre, e ia mësynë fshatit Ngucat gjatë luftës në Kosovë. Këta ndiheshin me të sigurt në këtë fshat...

Lajmet e Fundit