26.8 C
Prizren
E hënë, 5 Qershor, 2023

Spanja lehtëson masat, lejon daljen e fëmijëve nga shtëpitë

Qeveria spanjolle ka lehtësuar masat për fëmijët që ishin të ngujuar në shtëpi që prej 14 marsit si formë e parandalimit të përhapjes së koronavirusit.

Kryeministri Pedro Sanchez synon që të lehtësojë masat më 27 prill me qëllim që fëmijët të mund të dalin për të marrë ajër të pastër, transmeton KOHA.

Vendimi i qeverisë vjen pas lutjeve të qyteteve që fëmijët të lejoheshin të dilnin jashtë shtëpive për një kohë të caktuar. Sidoqoftë, izolimi kryesor është ende në funksion.

Të rriturve u mundësohet dalja vetëm për të blerë gjëra ushqimore dhe ilaçe.

Në Spanjë kanë vdekur 20 mijë persona dhe 200 mijë të tjerë janë infektuar me virusin vdekjeprurës.

Më Shumë

PSG futet në garë për mbrojtësin e Arsenal-it

Paris Saint-Germain është futur në garë për transferimin e mbrojtësin të Arsenal-it, William Saliba-n. Qendërmbrojtësi francez ka qenë një nga lojtarët më të rëndësishëm në...

Rama falënderon BE-në që po i bën presion Kosovës për zgjidhjen e situatës në veri

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, i ka vazhduar kritikat ndaj qeverisë së Kosovës për veprimet në veri. Duke përshëndetur reagimin e sotëm të BE-së, e...

Parashikimi i motit

Lajmet e Fundit