31.8 C
Prizren
E diel, 21 Korrik, 2024

Stambolli ndalon konsumimin e alkoolit në hapësira publike

Shitja dhe konsumimi i pijeve alkoolike në parqe, plazhe dhe hapësira të tjera publike të hapura në Stamboll, nuk do të lejohet më.

Në një deklaratë për shtyp, guvernatori Davut Gul, tha se vendimi është marrë “për të parandaluar ngjarjet që mund të prishin qetësinë dhe sigurinë e qytetarëve”.

Ndalimi nuk vlen për ambientet në vende të hapura publike që tashmë kanë licensë për të shitur alkool, ndërsa gjoba për shkelësit do të jetë 617 lira turke, përafërsisht 21 euro.

Reklamimi i pijeve alkoolike në vitrinat e dyqaneve është gjithashtu i ndaluar në Turqi./DW

Më Shumë

Osmani, mërgimtarëve: Jeni zemra dhe shpirti i Kosovës

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, përmes një videoje të postuar në rrjetet sociale ka disa pjesë të Kosovës, duke kërkuar nga mërgimtarët që të...

Aksident trafiku në Gjinoc të Suharekës, lëndohet një person

Një aksident trafiku ka ndodhur ditën e  diel në Gjinoc të Suharekës. Si pasojë e këtij aksidenti një person ka pësuar lëndime të lehta. Rastin për...

Lajmet e Fundit