25.8 C
Prizren
E mërkurë, 4 Tetor, 2023

Superhëna nëpër botë, BBC shfaq edhe fotografinë nga Kosova

Vëzhguesit e yjeve në të gjithë botën panë një Hënë të plotë më të madhe dhe më të ndritshme se zakonisht të martën mbrëma.

Hëna e plotë e këtij muaji, e quajtur Hëna e Sturgeonit, ndriçoi qiellin e natës ndërsa u ngrit mbi horizont pak pas perëndimit të diellit.

Në mesin e fotografive të superhënës që ka shpërndarë BBC nga mbarë bota është edhe një nga Kosova.

Kjo është e para nga dy superhënat e këtij muaji – hëna e plotë e ardhshme më 30 gusht do të quhet Hëna Blu pasi është hëna e dytë e plotë që shfaqet në një muaj kalendarik, raporton BBC, transmeton Klankosova.tv.

Shihni më poshtë fotot e kësaj pamje nga shumë vende të botës:

Superhëna u ngrit pas kupolës së Bazilikës së Zojës së Mount Carmel në Valletta, Maltë


Hëna Sturgeon e së martës, e quajtur sipas rritjes së numrit të peshqve bli në liqenet e Amerikës së Veriut në këtë kohë të vitit, shkëlqen mbi ndërtesat në Prishtinë, Kosovë.


Dhe këtu është fotografuar në Nikosia, Qipro, duke ndriçuar qiellin e natës ndërsa ngrihet pas Monumentit të Lirisë

Superhëna u pa gjithashtu pas një kulle kontrolli të trafikut ajror në aeroportin Ben Gurion, afër Tel Avivit në Izrael.


Ajo shihet këtu e lidhur në mënyrë të përkryer me një kullë televizive në qytetin Huai’an, provincën Jiangsu, Kinë.


Një superhënë e ndritshme dhe e zjarrtë shfaqet mbi Kullën Galata në Stamboll, Turqi.

Ajo shkëlqeu fort ndërsa qielli i natës u errësua mbi Xhaminë e Madhe Camlica në Stamboll.


Dhe u pa duke shkëlqyer këtu mbi zonën e biznesit Cuatro Torres në Madrid, Spanjë

Kurti: Granti i përgjithshëm për komunat për vitin 2024 kap shumën prej 284.7 milionë euro

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, është duke mbajtur takim me kryetarët e komunave. Ai në këtë mbledhje tha se granti i përgjithshëm për komunat për...

Horoskopi ditor, këto janë shenjat më me fat

Dashi Çështjet e parave janë në krye të agjendës. Merrni kohë për t’i trajtuar këto çështje me kujdes. Do të jeni jashtëzakonisht efikas me numrat,...

Lajmet e Fundit