33.8 C
Prizren
E mërkurë, 19 Qershor, 2024

Të gjithë për ndryshime

lideret ne fushatPartitë politike i kanë hapur fushatat elektorale me një dinamikë më të shtuar, krahasuar me ditët që pasuan shpërbërjen e parakohshme të Kuvendit të Kosovës. Të mërkurën, ato edhe zyrtarisht, kanë filluar t’i shpalosin programet me të cilat synojnë ta fitojnë besimin e qytetarëve për ta udhëhequr qeverinë e ardhshme dhe për ta bërë shumicën në institucionin përfaqësues. Të gjitha, pa përjashtim, janë zotuar se me udhëheqjen e tyre, vendi do të qeveriset ndryshe.

Premtimet për punë, për zhvillim ekonomik, për rritje të mirëqenies sociale, për kthim të imazhit të shtetit, për ulje të normave të interesit bankar, ashtu sikur edhe premtimet për shpëtim të vendit nga krimi i organizuar dhe klanet e interesit kanë dominuar në paraqitjet e liderëve të gjashtë partive kryesore politike, pesë prej të cilëve synojnë postin e kryeministrit.

Më 7 qershor vendi do të hyjë në heshtje zgjedhore, në mënyrë që një ditë pas, më 8 qershor, 1. 7 milion qytetarë do të kenë mundësi për t’iu drejtuar kutive të votimit për t’i zgjedhur përfaqësuesit e rinj në Kuvendin e Kosovës./tribuna/

Më Shumë

De Biasi: Shqipëria më ndryshoi jetën, por në Dortmund bëj tifo për Italinë

Kualifikoi i pari Shqipërinë në një fazë finale të Evropianit dhe tani flet me krenari. “Jam krenar pasi kam dhënë edhe unë një kontribut për...

Abrashi: Të mbretëron dashuria mbi urrejtjen

Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje në Prizren, Artan Abrashi, ka vizituar Bashkësinë Islame në këtë qytet, ku ka uruar të gjithë besimtarët për festën e...

Bregu i shpëtimit

Lajmet e Fundit