24.8 C
Prizren
E enjte, 21 Shtator, 2023

Të paktën 20 të vdekur pas përplasjes së një autobusi me një kamion në Limpopo të Afrikës së Jugut

Të paktën 20 persona besohet se kanë gjetur vdekjen kur një kamion u përplas me një autobus në Limpopo të dielën.

Sipas autoriteteve, shumica e njerëzve vdiqën në vendin e ngjarjes së aksidentit që ndodhi midis orës 17:00 dhe 18:00 në zonën e Nianit në rrugën e Musina, përcjell Telegrafi.

Autobusi, i cili u përplas kokë më kokë me kamionin, besohet se po transportonte punëtorët e minierave në Venetia Mine, një minierë diamanti në pronësi të De Beers.

Nuk dihen ende detaje rreth shkakut të përplasjes.

Miniera Venetia është miniera më e madhe e diamanteve në vend, që përbën më shumë se 40 për qind të prodhimit vjetor të diamanteve të Afrikës së Jugut dhe punëson më shumë se 4,300 njerëz.

Afrika e Jugut renditet lart kur bëhet fjalë për infrastrukturën rrugore në kontinent, megjithatë ajo ka gjithashtu një rekord të keq të sigurisë rrugore. /Telegrafi/

De Gea po transferohet të ekpi i njohur nga La Liga

Klubi i La Ligas interesohet për De Gean David De Gea ka mbetur pa klub që kur u nda me Manchester Unitedin gjatë verës që...

Moti sot me diell dhe vranësira të shpërndara

Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës, ka njoftuar se sot, do të mbajë mot me diell dhe vranësira të shpërndara. Sipas IHK-së, temperaturat minimale do të lëvizin...

Lajmet e Fundit