-6.2 C
Prizren
E enjte, 9 Shkurt, 2023

Të shtunën dhurohet gjak në Rahovec, për nderë të heroit Elvis Pista

ElvisPista14“Elvis, gjaku yt, gjaku jonë – ata marrin jetë, ne shpëtojmë për ty”, është motoja e ditës së shtunë kur edhe do të dhurohet gjaku në parkun e qytetit nën organizimin e grupit të të rinjve dhe Iniciativës Pozitive, raporton Rahoveci24.

Iniciativa Pozitive dhe grupi i të rinjve që ka punuar me Elvis Pistën gjatë fushatës elektorale kanë vendosur që me rastin e javës së dhurimit të gjakut, të shtunën të mbahet në një moto të veçantë ky organizim.

Për nderë të heroit të rënë të qytetit, Elvis Pista, u bëhet thirrje të gjithë qytetarëve që t”i bashkëngjiten kësaj iniciative bamirëse, ashtu siç ka qenë vet heroi Elvis Pista.

Organizimi mbahet nga ora 11:00 deri në ora 16:00 të ditës së shtunë dhe atë e përkrah edhe Kuvendi Komunal, Qendra për Transfuzionin e Gjakut dhe lokali Movenpick, me në krye Mentor Veliun.

Kjo është më e pakta që mund të bëhet për heroin e rënë, Elvis Pista, i cili u vra në një akt qyqar prapa shpine në prani të bashkëshortes, teksa po festonte ditëlindjen e saj.

Elvis Pista fitoi votat e mjaftueshme për të përfaqësuar Rahovecin në Kuvendin e Kosovës si deputet, dhe priste vetëm certifikimin e rezultateve nga KQZ.

Më Shumë

Shtatë raste të dhunës, dy prej tyre në Prizren

Policia e Kosovës ka njoftuar së në 24-orëshin e fundit janë raportuar për shtatë raste të dhunës në familje. Ku dy prej tyre ishin në...

Drogë me vlerë gjysmë miliardë dollarë është kapur “duke notuar” në Oqeanin Paqësor – sasia ndër më të mëdhatë në historinë e Zelandës së...

Më shumë se 3 ton kokainë me vlerë rreth 453 milionë dollarë amerikanë janë kapur duke “notuar” në Oqeanin Paqësor si pjesë e një...

Lajmet e Fundit