0.8 C
Prizren
E diel, 29 Janar, 2023

Testi i maturës do të ruhet edhe me ushtri

Suhareke-testi maturesInstitucionet arsimore të Kosovës nuk janë të gatshme që të heqin dorë nga organizimi i testit të maturës, me gjithë parregullsitë që e kanë përcjellë atë prej vitesh.

Përkundrazi, zyrtarë të lartë të këtyre institucioneve kanë thënë për gazetën se nëse është nevoja testin e maturës do ta ruajnë edhe me ushtri, por jo të heqin dorë nga ai.

“Ne do të tregojmë se shteti po funksionon dhe nëse është nevoja testin e maturës do ta ruajmë edhe më ushtri”, ka thënë për “Kohën Ditore” një zyrtar i lartë i Qeverisë, i cili ka preferuar të mbetet anonim.

Ndërsa ekspertë të arsimit vlerësojnë se parregullsitë që kanë përcjellë të dyja pjesët e testit të maturës, atë që është mbajtur para dy jave dhe atë të para një dite, e kanë gjenezën në shkollimin paraprak të maturantëve. Në të dyja pati kopjime, dhe këtë e pranojnë edhe vetë drejtuesit e Ministrisë së Arsimit.

Më Shumë

Arrestohet një person në Prizren, dyshohet se vodhi tavolina

Policia ka arrestuar në mbrëmjen e të mërkurës një person në Prizren, nën dyshimin për vjedhje të tavolinave. Tavolinat ishin gjetur në veturën, të cilën...

Zidane mund të kthehet në Real Madrid në të ardhmen

Legjenda franceze e futbollit, Zinedine Zidane, mund të kthehet sërish në Real Madrid. Sipas The Athletic, ai është favorit për ta marrë drejtimin e klubit...

Lajmet e Fundit