11.8 C
Prizren
E premte, 31 Mars, 2023

Thaçi: Databaza e Trashëgimisë kulturore, një e mirë e qeverisjes sime

Thaci-misioni i ri te uraPërurimi i databazës për trashëgiminë kulturore, e cila u bë sot në hapësirat e muzeut të Kosovës, për kryeministrin në detyrë Hashim Thaçin, është edhe një shërbim më tepër për të përmirësuar administrimin, mirëmbajtjen, restaurimin dhe promovimin e monumenteve të trashëgimisë kulturore.

Sipas Thaçit, i cili ka shkruar në llogarinë e tij në rrjetin social facebook, kjo databazë do të shërbejë po ashtu edhe si arkiv e pasurisë kulturore të Kosovës.

“Ajo do të shërbejë gjithashtu si arkiv i pasurisë sonë kulturore për qëllime shkencore dhe edukative. Ky projekt është shembull i mirë i zbatimit të një ndër prioriteteve të qeverisjes sime, gjegjësisht Qeverisjes Elektronike”, ka shkruar Thaçi në facebook.

Ai po ashtu ka shkruar se, do të përdorin gjithnjë e më shumë teknologjinë e lartë për të ngritur cilësinë dhe efikasitetin e shërbimeve publike dhe rritur transparencën.

Më Shumë

Të dyshuarës për vrasjen e kunatës në Kuk të Dragashit i vazhdohet paraburgimi

Gjykata e Prizrenit ia ka vazhduar edhe për dy muaj paraburgimin N. A., e dyshuar për vrasjen e kunatës në fshatin Kuk të Dragashit. 67...

Dortmund-i ka “plan sekret” për ta mbajtur Bellingham-in në skuadër

Drejtuesit e klubit të Borussia Dortmund-it thuhet se kanë hartuar një plan sekret për ta mbajtur Jude Bellingham-in në skuadër. Që kur u transferua në...

Lajmet e Fundit