12.8 C
Prizren
E hënë, 27 Mars, 2023

Ruajuni nga rriqrat!

Rriqri8-20Edhe pse rreziku nga ethet hemorragjike është më i vogël se vitet e kaluara, qytetarëve u bëhet apel që edhe më tutje të vazhdojnë të kenë kujdes, sidomos në zonat Malishevë, Rahovec, Suharekë dhe Klinë.

Kjo thirrje u bë sot nga Këshilli Ndërministror për parandalimin dhe luftimin e etheve hemorragjike Krime Kongo.

Gjatë këtij takimi, sipas një njoftimi për media të Ministrisë së Shëndetësisë, u tha se përkundër thumbimeve të shumta të rriqrave në zonat endemike, numri i rasteve pozitive në këtë sëmundje për këtë vit është pesë, që është numër më i vogël se në të njëjtën periudhë të vitit të kaluar.

Po ashtu, u raportua për përfundimin e procesit të spërkatjes selektive nga ajri të disa zonave në komunën e Malishevës, procesin e dezinsektimit dhe masat e tjerra të ndërmarra nga autoritetet qendrore dhe ato lokale, në ballafaqimin me këtë problematikë.

Më Shumë

24 vjet nga masakra në Krushë të Madhe

Krusha e Madhe përkujton sot të vrarët dhe të masakruarit nga forcat serbe, ku nuk janë kursyer as gratë, fëmijët dhe pleqtë. 24 vjet më...

Kurti raporton sot në kuvend për takimin e Ohrit

Kryeministri i Kosovës Albin Kurti, do të raportojë në Kuvendin e Kosovës rreth takimit të Ohrit, në lidhje me dialogun Kosovë-Serbi. Seanca nis në ora...

Vjedhje në Rahovec

Lajmet e Fundit