17.8 C
Prizren
E martë, 3 Tetor, 2023

Thaçi: Kosova do ta ketë kodin telefonik përmes një shteti evropian

Thaci-FOLKryeministri i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi është takuar sot me përfaqësuesit e organizatave të shoqërisë civile të Kosovës. Në një takim të organizuar nga Instituti i Prishtinës për Studime Politike dhe Lëvizja FOL, me pjesëmarrës të Shkollës Politike të Prishtinës, në mesin e tyre përfaqësues të KIPRED-it, të KDI-së, partive politike dhe përfaqësues të mediave, Kryeministri Thaçi ka folur për zhvillimet aktuale politike në vend.

Kryeministri Thaçi duke folur për reformën zgjedhore ritheksoi vullnetin e tij dhe të Qeverisë së Republikës së Kosovës që ky proces të përmbyllet me sukses të plotë.

”Është me rëndësi që ekziston një unitet i qëndrueshëm politik dhe qytetar që reforma zgjedhore të rezultojë me plotësime kualitative”, u shpreh Thaçi.

Duke iu përgjigjur interesimit të përfaqësuesve të shoqërisë civile lidhur me kodin telefonik të Kosovës, Kryeministri Thaçi ka potencuar se Kosova do ta ketë kodin telefonik përmes një shteti evropian.

Lidhur me kompetencat e Asociacionit të Komunave me shumicë serbe, Kryeministri Thaçi ka thënë se kompetencat e këtij asociacioni do të jenë të njëjta me ato të Asociacionit të Komunave të Kosovës.

Në takimin e sotëm, Kryeministri Thaçi duke folur për marrëveshjen ndërshtetërore mes Kosovës dhe Serbisë, ka ritheksuar se arritja e kësaj marrëveshje ka rëndësi të madhe për të dy vendet, për procesin e integrimit evropian, duke pasur parasysh se normalizimi i marrëdhënieve mes Kosovës dhe Serbisë është ndër kriteret për integrimin e dy vendeve në BE.

”Marrëveshja është në përputhshmëri të plotë me Kushtetutën e Kosovës dhe me të gjitha ligjet e Kosovës”, tha Thaçi.

Gjatë takimit, Kryeministri Thaçi është përgjigjur edhe në interesimet tjera të përfaqësuesve të shoqërisë civile dhe medias. /PrizrenPress.com/

Peja triumfon me rezultat të thellë në Prizren

Kampionia e Kosovës, Peja shënoi fitoren e dytë në Prince Caffe Superligë, ku mundi Proton Cable Prizrenin me shifrat 85:115 (18:25, 25:30, 23:27, 19:33). Pejanët...

Mbi 100 të vdekur nga zjarri në një dasëm në Irak

Një zjarr në një dasëm në Irakun verior la të vdekur të paktën 100 njerëz dhe lëndoi 150 të tjerë, thanë autoritetet të mërkurën. Zjarri...

Lajmet e Fundit