3.8 C
Prizren
E martë, 27 Shkurt, 2024

Thaçi: Ligji për veteranët, më i miri i mundshëm

thaci ,muharrem xhemajliKryeministri i Kosovës ka takuar të martën kryetarin e OVL-UÇK, Muharrem Xhemajlin. Në takim është diskutuar për Ligjin për veteranët e luftës, ku kryeministri ka kërkuar nga Kuvendi i Kosovës që Ligji të miratohet gjatë këtij muaji në Kuvendin e Kosovës.Thaçi ka thënë se në të njëjtën kohë, është duke u bërë kategorizimi i veteranëve.

“Ne kemi punuar që të nxjerrim një ligj që është plotësisht në përputhje me vullnetin veteranëve të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, një ligj që i qëndron kohës, që do të jetë funksional, një ligj që ofron unitetin e spektrit politik qytetar, që njeh dhe institucionalizon luftën e UÇK-së, që ka mbulesë financiare dhe, kemi punuar bashkërisht me shoqatat e luftës që kjo çështje të rregullohet, ashtu siç duhet të rregullohet dhe në asnjë rrethanë të mos ketë improvizime apo zgjidhje gjysmake. Prandaj, ndihem mirë edhe personalisht si veteran i UÇK-së, për zgjidhjen e kësaj çështje për të gjithë bashkëluftëtarët e lirisë. Unë ju siguroj se veteranët e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës do t’i kenë benificionet që as veteranët e vendeve tjera që kanë qenë në luftëra, nuk kanë pasur ligj më afirmativ për veteranët në nivel të rajonit”, ka thënë ai.

Ndërkaq, Muharrem Xhemajli ka thënë se pret që ky Ligj të miratohet në Kuvendin e Kosovës deri më 13 mars.

Ai ka thënë se ka pritur që Ligji të miratohet deri më 10 mars, siç kanë kërkuar veteranët, por për shkak se Kuvendi i Kosovës nuk mblidhet këtë javë për shkak të Epopesë së UÇK-së, pritet që kjo të bëhet me 13 mars.

Më Shumë

Konfiskimi i rreth 33 kg drogë në Vërmicë, policia gjen edhe dy vetura të personave të dyshuar

Rreth 33 kilogramë marihuanë janë konfiskuar para dy ditësh në bjeshkët e Vërmicës, lidhur me rastin policia ditën e premte ka gjetur edhe dy...

Të enjten promovohet libri “Proceset e kurdisura kundër shqiptarëve të Kosovës (1999-2001)” i autorit Fahri Musliu

Fondi për të Drejtën Humanitare Kosovë, ka njoftuar se të enjten me datë 22 shkurt me fillimin në ora 14:00, në Qendrën e Dokumentimit...

Lajmet e Fundit