35.8 C
Prizren
E hënë, 15 Korrik, 2024

Thesari i Hitlerit, vepra të reja në sitin Lost Art

thesari i hitleritEdhe 60 vepra të tjera arti janë gjetur në shtëpinë e Cornelius Gurlittit, 81 vjeçar, në Salsburg. Ai i kishte mbajtur të fshehura në Mynih mbi 1500 kryevepra të vjedhura nga regjimi nazist.

Mes zbulimeve të reja dyshohen të jenë një Picasso, disa vepra të Monetit dhe Renoirit.

Shumë nga veprat e gjetura në Mynih nëntorin e kaluar ishin pjesë e atyre të klasifikuara në Rajhun e Tretë si ‘art i degjeneruar’ dhe të sekuestruara nga muzetë gjermane më 1937.

Me ‘art i degjeneruar’ nënkuptohen vepra pak a shumë moderne ose abstrakte të realizuara nga artistë që regjimi i Hitlerit mendonte se kishin karakteristika “devijante”, shpesh të atribuuara “korrupsionit hebre”.

Më Shumë

Blushi tek “Hëna e Shqipërisë” zbulon komplotin e madh ndaj vendit. Ja të pasurit shqiptar që duan izolimin e Shqipërisë

Shkrimtari Ben Blushi në një prej librave të tij, i titulluar “Hëna e Shqipërisë”, një botim i shtëpisë botuese prestigjioze në vend UET-Press, paraqet...

Erdogan Brando jep dorëheqje nga “Liria” e Prizrenit

Trajneri Erdogan Brando ka dhënë dorëheqjen nga "Liria" e Prizrenit. "Brando po jep dorëheqjen nga pozita e tij për arsye familjare", njofton klubi. "Ne e...

Lajmet e Fundit