-4.2 C
Prizren
E mërkurë, 19 Janar, 2022

Totaj i shoqërur nga kryetari Ferizajit, prezanton projektet e nënkalimit dhe parkingun nëntokësor në Prizren

Kandidati për kryetar të Prizrenit, Shaqir Totaj, i shoqëruar nga Kryetari i Ferizajt, Agim Aliu ka prezantuar në detaje dy prej projekteve më të mëdha infrastrukturore në Komunën e Prizrenit.

Ndërtimin e parkut të ri mbrapa Shtëpisë së Bardhë me 690 vendparkingje të reja dhe nënkalimin parë në qytetin tonë, ish BVI – Bazhdarhane me rreth 200m.

Kryetari Totaj ka thënë se “këto dy projekte do të krijojnë lehtësira të mëdha qarkullimi, do të ofrojnë mundësi relaksimi e aktivitetesh për qytetarët dhe rritje të kapaciteteve të parkingjeve për turistët”.

“Sot po preznatojmë projektin e Nënkalimit nga ish BVI deri në Bazhdërhane dhe projektin e parkut të ri të qytetit tek Shtëpia e Bardhë, ku do të ketë parking nëntokësor, qendër për rini për aktivitete kulturore dhe artistike, projekte të cilat janë kërkesë dhe nevojë nga qytetarët për lirimin e trafikut urban në këtë pjesë shumë të ngarkuar të qytetit. Do të ketë vende parkingu shtesë dhe hapësira rekreative e kulturore për rininë e Prizrenit. Ne kemi bërë analizat dhe projeksionet tona, ky projekt është i domosdoshëm për lirimin e fytit të ngushtë, do të zgjidh çështjen e parkingjeve dhe do të kemi dhe hapësira shtesë për rininë” u shpreh Totaj.

Kurse kryetari i Ferizajit, Agim Aliu ka folur rreth përvojës së tij të ndërtimit të nënkalimit të njohur në Ferizaj, duke i ofruar Totajt tërë mbështetjen e domosdoshme.

“Prizreni nuk duhet të jetë vetëm qytet historik, duhet të jetë dhe qytet i zhvillimit dhe modernes. Shaqir Totaj pas ardhjes në pushtet do t’ia shtoj Prizrenit komponentën e munguar ndër vite në kryeqytetin tonë historik, pjesën moderne. Projekti i prezantuar nga miku im Shaqir Totaj është projekt transformues për qytetin. Jam i lumtur që pikërisht në Prizren kemi projekte të këtij formati sepse Prizreni është qytet me rëndësi të veçantë në Republikën tonë dhe ka potencial jashtëzakonisht të madh për zhvillim të turizmit dhe numër të lartë të mërgatës, komponent ekëto që kanë efekt në ngarkesën e trafikut, prandaj projekte si ky kanë rëndësi strategjike dhe zhvillimore. Unë shprehem i bindur se Shaqir Totaj do të realizoj shumë projekte të tilla dhe do të inicoj prosperitet, zhvillim dhe funksionalizim urban në qytet” u shpreh Agim Aliu.

Më Shumë

Kosova e shpresës, Kosova e zhgënjimit!

Behxhet Sh. SHALA – BAJGORA 22 vite pas përfundimit të luftës Kosova nuk është ende e çliruar. Se aq në mënyrë të padinjitetshme trajtohen ata që...

Milan-i është afër transferimit të Bailly-t

Milan-i është në urgjencë për të përforcuar repartin e mbrojtjes, pas lëndimit të Simon Kjaer-it, i cili pritet ta humbë këtë sezon. Së fundmi drejtuesit...

Mbi 1 mijë e 700 gjoba trafiku në 24 orët e fundit

Në 24 orët e fundit në vendin tonë janë shqiptuar 1 mijë e 712 gjoba trafiku. Gjatë kësaj periudhe janë shqiptuuar edhe 433 gjoba për...

Raportohet një person i zhdukur në Prizren

Policia e Kosovës ka njoftuar për një person të zhdukur në Prizren. Rasti ka ndodhur më 9 janar. “09.01.2022-11:00. Ankuesi mashkull kosovar ka njoftuar se nipi...

Përfundon gjykimi ndaj shefit të Zyrës së Prokurimit në Prizren

Në Gjykatën Themelore në Prizren, të martën janë dorëzuar me shkrim fjalët përfundimtare të palëve në gjykimin ndaj Isa Osmankaj i cili po akuzohet...

Anwar harron Duan, shfaqet me një vajzë misterioze

Vetëm disa javë ndarjes nga këngëtarja shqiptare me famë botërore, Dua Lipa, ish-i dashur i saj, Anwar Hadid, teksa mbërriti në “The Nice Guy”...

I dhanë fund sherrit, tani Stresi bën veprimin që nuk pritej për Noizyn

Rigels Rajku dhe Arkimend Lushaj, dy reperat e famshëm shqiptar të njohur gjerësisht si Noizy dhe Stresi kanë bërë gjiothmonë zhurmë në rrjet për...

Juventus, Allegri: Kampionati është rrugë e gjatë, Paulo lojtar i madh

Trajneri i Juventus-it, Massimiliano Allegri, ka folur në konferencën për shtyp para ndeshjes së të shtunës përballë Udinese-s. Livornezi ka prekur disa nga çështjet e...

Dy të arrestuar në Suharekë për posedim të substancave narkotike

Policia e Kosovës ka njoftuar se ka arrestuar dy të dyshuar për posedim të 119.56 gram, substancave narkotike, të llojit marihuanë. Kjo ngjarje ka ndodhur...

Haradinaj: Dokumentet e sjella në zyrat e OVL-UÇK-së ishin kurth e qëllimshme

Po vazhdon edhe të enjten e 13 janarit marrja në pyetje për të tretën ditë me radhë e Nasim Haradinajt nga ana e Prokurorit...

ShSKUK: 33 pacientë janë me oksigjeno-terapi

43 pacientë të konfirmuar me Covid-19 pozitivë janë të spitalizuar në klinikat Covid-19 dhe spitalet e përgjithshme. Po ashtu, në trajtim janë edhe 29...

Turqia ndërron emrin e shtetit, e konfirmoi Erdogan

Autoritetet turke vendosën ta ribrendojnë imazhin e vendit në botë, kumtoi televizioni turk TRT.Paraprakisht këtë muaj, presidenti turk, Rexhep Taip Erdogan publikoi kumtesë në...

Ministria e Ekonomisë: Ndahen 75 milionë euro për subvencionimin e energjisë elektrike për qytetarët dhe bizneset

Ministria e Ekonomisë njofton se ka ndarë 75 milionë euro për subvencionimin e energjisë elektrike për qytetarët dhe bizneset. Sipas ME-së, kjo ndarje është bërë...

Aksident te Rruga e Kombit, një e vdekur dhe dy të plagosur

Një aksident raportohet të ketë ndodhur në Rrugën e Kombit, mëngjesin e sotëm. Viktimë ka mbetur një grua dhe janë plagosur dy të tjerë. Ngjarja...

Qeveria do t’i paguajë specializantët deri në muajin gusht

Qeveria e Kosovës ka marrë vendim që t’i paguajë specializantët deri në muajin gusht, raporton Ekonomia Online. Ministri i Shëndetësisë, Rifat Latifi tha se mjetet...

Presioni mbi Kurtin, si presion mbi Kosovën

Nëse lejohet mbajtja e referendumit serb në Kosovë, konfirmohet ajo që shkruan në Kushtetutën e Serbisë se Kosova është pjesë integrale e shtetit serb. Milazim...

Lajmet e Fundit