-2.2 C
Prizren
E shtunë, 22 Janar, 2022

Totaj konfirmon autoritetin e tij mbi drejtorët, përfshirë edhe ata të Nismës

Shaqir Totaj tha sot se është shefi i vetëm i të gjithë drejtorëve komunalë, përfshirë edhe atyre të propozuar nga partneri qeverisës i Nismës Socialdemokrate.

Në një paraqitje para mediave, e cila i pasoi një mbledhjeje të kreut të ri të Komunës së Prizrenit me drejtorët komunalë, Totaj vlerësoi se do të ketë autoritet të madh mbi vartësit e tij.

“Këta janë drejtorë të komunës. Ky është ekip i cili do të punoj për të ardhmen e qytetit pa dallim partie dhe prejardhje. Këta njerëz këtu nuk e kanë asnjë shef jashtë kësaj ndërtese”, u tha Totaj, gazetarëve.

 

Megjithatë, vlerësimi i kryetarit të ri të Prizrenit nuk vlen në rastet e mundshme të shkarkimit dhe zëvendësimit të drejtorëve të Nismës, bazuar në një deklarim të Zafir Berishës, shefit të Nismës Socialdemokrate në Prizren.

Berisha, i tha Paparacit të mërkurën se ekziston një pajtim mes tij dhe kryetarit të Prizrenit për konsultime para nxjerrjes së vendimeve për shkarkimin apo zëvendësimin e drejtorëve të Nismës.

“Nëse eventualisht ndonjë drejtorë nuk është në përputhje me kryetarin, atëherë ai konsultohet me kryetarin e kësaj partie për të ardhur në përfundim lidhur me shkarkimin e mundshëm”, tha Berisha në një bisedë telefonike për Paparacin.

Megjithatë, ish-zëvendësministri i Punëve të Brendshme tha se nuk e vë në pikëpyetje autoritetin e Totajt si shef i komunës.

“Përndryshe unë nuk e vë në pikëpyetje autoritetin e kryetarit, i cili i ka kompetencat e bazuara në ligj për ushtrimin e detyrës së tij”,

Kësisoj, Berisha tha se askush nga Nisma Socialdemokrate nuk do të ndërhyjë në kompetencat e kryetarit të ri të komunës.

“Procedurat i udhëheq kryetari i Komunës. Normalisht drejtorët dhe shkeljet e tyre ndryshe merr masa kryetari i komunës. Këtë gjë e di, që tre drejtorët e komunës janë njerëz të padjallëzuar, profesionistë dhe të ndershëm”, u shpreh Berisha.

Shefi i ri i Prizrenit, emëroi të martën udhëheqësit e drejtorive komunale. Ndërkaq, të hënën, kreu i ri i Prizrenit emëroi Kujtim Gashin, nënkryetar të komunës.

PDK-ja në Prizren ka lidhur koalicion bashkëqeverisës me Nismën Socialdemokrate dhe Aleancën për Ardhmërinë e Kosovës. Nisma do të udhëheq me tri drejtori. /Paparaci.com

Më Shumë

1840 tiketa trafiku në 24 orët e fundit në Kosovë

Në 24 orët e fundit në Kosovë, Policia ka shqiptuar 1840 tiketa trafiku. Sipas raportit janë shkaktuar 32 aksidente trafiku me dëme materiale e...

771 raste të reja me Covid në Kosovë

Ministria e Shëndetësisë ka njoftuar se në 24 orë e fundit 771 qytetarë kanë rezultuar pozitiv me Covid. Gjatë kësaj periudhe kohore nuk është shënuar...

Tërhiqet Beogradi, serbët nga Kosova mund të votojnë në qytete të Serbisë

Beogradi zyrtar është tërhequr nga mbajtja e referendumit kushtetues në Kosovë, pasi Kuvendi i Kosovës miratoi rezolutën që s’e lejon një gjë të tillë. Komisioni...

Dyshohet se e kërcënoi burrin e saj me vrasje, arrestohet 40 vjeçarja në Prizren

Një 40 vjeçare me inicialet S.H., është arrestuar sot nga Policia e Kosovës, për shkak të dyshimit se ka kryer veprën penale të kanosjes...

Prizreni 16 fiton në Ligën Unike

Prizreni 16 ka shënuar fitore ndaj Kamza Basket me rezultat 86:95 (17:26, 7:22, 33:23, 29:24), në kuadër të xhiros së tetë të Ligës Unike. Fillimi...

Tufë derrash shkaktojnë aksident në autostradën ‘Ibrahim Rugova’ – lëndohet shoferi i automjetit

Tufë derrash të egër kanë shkaktuar aksident trafiku në autostradën “Ibrahim Rugova”, Aksidenti ka ndodhur afër fshatit Duhel të Suharekës, si pasojë ngasësi i automjetit...

Latifi takim me drejtorët e shkollave: Buxhetin për shkollat ta shpenzoni me kohë

Në sallën e mbledhjeve të Kuvendit Komunal të Rahovecit, kryetari i komunës, Smajl Latifi dhe drejtori i Drejtorisë Komunale të Arsimit, Avni Morina, kanë...

Gjyqtari nga Prizreni Fahret Vellija zgjedhet anëtar i Këshillit Gjyqësor të Kosovës

Gjyqtari i Gjykatës Themelore të Prizrenit, Fahret Vellija, ka marr besimin e Kuvendit të Republikës së Kosovës, për anëtar të Këshillit Gjyqësor të Kosovës...

Konfirmohen 3,206 raste me coronavirus në 24 orë

Ministria e Shëndetësisë, sipas të dhënave nga Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës, informon se nga 11.883 testime, 3,206 qytetarë kanë rezultuar pozitiv...

Gati rregullorja e re e Kuvendit, do t’iu zbritet paga bazë deputetëve që mungojnë në seanca

Në këtë rregullore janë paraparë sanksionet financiare të deputetëve për mungesë në seanca. Pas përfundimit të draftit për rregulloren e re të punës së...

Porto kërkon të largojë mbrojtësin që gënjeu për moshën, Milan-i synon transferimin

Portugezët e Porto-s kërkojnë të largojnë nga skuadra e tyre mbrojtësin, Chancel Mbemba. Futbollisti afrikan ka gënjyer për moshën e tij, pasi nuk është...

Erdogan sot në Tiranë, dorëzon çelsat e banesave për qytetarët e Laçit

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan, do të qëndroj për vizitë sot në Tiranë, ku tashmë janë bërë të gjitha përgatitjet për ceremonitë e...

Kryetari i Malishevës priti në takim pune ministrin Damka

Kryetari i Komunës së Malishevës, Ekrem Kastrati, ka pritur sot në takim pune, Ministrin e Ministrisë së Zhvillimit Rajonal, Fikrim Damka, me të cilin...

Bill Gates paralajmëron për pandemi potencialisht shumë më të këqija se Covid-19

Ndërsa rastet me Covid-19 të nxitura nga varianti Omicron po rriten në të gjithë botën, Bill Gates ka paralajmëruar për pandemi më të këqija...

ShSKUK: 33 pacientë janë me oksigjeno-terapi

43 pacientë të konfirmuar me Covid-19 pozitivë janë të spitalizuar në klinikat Covid-19 dhe spitalet e përgjithshme. Po ashtu, në trajtim janë edhe 29...

Deputeti i LVV-së – opozitës: Kemi me jua përmend 20-vjetëshin për 4 vjet t’lume

Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, Artan Abrashi ka thënë se do t’ua përmendin opozitës 20 vjet qeverisjeje për katër vjet, raporton Gazeta Express. Abrashi tha se...

Lajmet e Fundit