17.8 C
Prizren
E shtunë, 15 Qershor, 2024

Totaj pret në takim shefin e misionit të Luksemburgut në Kosovë, Eric Dietz

Kryetari i Prizrenit, Shaqir Totaj, priti sot shefin e misionit të Luksemburgut në Kosovë, Eric Dietz dhe Geneviéve Hengen, zëvendësdrejtoreshë për Bashkëpunim Dypalësh në Drejtorinë e Bashkëpunimit Zhvillimor dhe Veprimit Humanitar – Ministria e Punëve të Jashtme dhe Evropiane e Luksemburgut.

Bazuar në përkrahjen dhe miqësinë e vazhdueshme me Luksemburgun, me këtë rast, u bisedua për format e bashkëpunimit për realizimin e projekteve të përbashkëta në të ardhmen, duke i shpeshtuar takimet.

Temë diskutimi ishin bashkëpunimet dhe organizimi i aktiviteteve me fokus agjendën e gjelbër dhe inovacionin, si dhe bashkëpunim në zhvillimin e arsimit e shëndetësisë.

Kryetari Totaj, ripërsëriti se synimi afatgjatë i Komunës së Prizrenit mbetet që partneriteti me miqtë ndërkombëtarë të thellohet dhe të fokusohet në bashkëpunim më të ngushtë ekonomik e zhvillimor.

Ai potencoi se ndër prioritetet e qeverisjes aktuale lokale është përmirësimi i dukshëm i kushteve për investime të huaja me synimin për ta bërë Komunën e Prizrenit më atraktive, në çdo sferë./ PrizrenPress.com

Më Shumë

Sot ndërpritet qarkullimi në rrugën “Remzi Ademaj” të Prizrenit

Komuna e Prizrenit ka njoftuar  se nga data 8 qershor 2024 (e shtunë), do të ndalohet qarkullimi me vetura në urën e rrugës "Remzi...

“Edi Alumin” në Prizren shpall konkurs për mjeshtër të dyerve dhe dritareve të plastikës

Ndërmarrja “Edi Alumin” në Prizren shpall konkurs për dy mjeshtër të dyerve dhe dritareve të plastikës. Kërkesat: Eksperiencë në përpunimin dhe vendosjne  e dyerve dhe...

Sot nis Euro 2024

Lajmet e Fundit