-4.2 C
Prizren
E mërkurë, 8 Shkurt, 2023

Tryezë shkencore kushtuar Jeronim de Radës

Jeronim de Rada‘Jeronim de Rada në 200- vjetorin e lindjes”, është tryeza shkencore e organizuar nga Dega e Letërsisë në Institutin Albanologjik, tryezë e cila do të filloj sot nga ora 10:00.

Në këtë tryezë me punimet e tyre do të paraqiten: Rexhep Qosja: “Jeronim de Rada-dikur dhe sot”, Sadri Fetiu: “Balada arbëreshe në veprën folklorike të De Radës”, Kristaq Jorgo: “Vepra e De Radës dhe paradigma/t e njohjes së saj shkencore”, Shefkije Islamaj: “Poezia e De Radës dhe shprehësia figurative e leksikore”, Emin Kabashi: “Mendimi estetik i Jeronim de Radës”, Zeqirja Neziri: “Fiksioni në fiksion dhe kategoria e lexuesit në poemën “Serafina Topia”, Sali Bytyqi: “Studimet për De Radën në Kosovë” dhe Adil Olluri: “Jeronim de Rada në optikën e Arshi Pipës”.

Më Shumë

Tërmeti në Turqi: Prizrenasit të mërzitur për miqtë turq (VIDEO)

Qytetarët e komunitetit turk në Prizren gjatë gjithë së hënës nuk i ndalën telefonatat me Turqinë. Ata interesoheshin për shëndetin e familjarëve të tyre pas...

Moti sot, temperaturat deri në -11 gradë

Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës ka bërë të ditur se vendi do të ndikohet nga masa të thata të ajrit me origjinë nga pjesa veriore...

Lajmet e Fundit