25.8 C
Prizren
E hënë, 17 Qershor, 2024

U shënua manifestimi tradicional poetik “Ditët e Lidhjes” në Prizren

Shoqata për Kulturë dhe Art “Fidani” – Prizren organizoi sot manifestimin e 31-të tradicional poetik “Ditët e Lidhjes”. Ky aktivitet u mbajt për të shënuar përvjetorin e Lidhjes Shqiptare të Prizrenit.

Poetët fillimisht vendosën lule në memorialin e Lidhjes Shqiptare të Prizrenit dhe më pas defiluan nga Muzeu i Lidhjes Shqiptare të Prizrenit deri te Muzeu Arkeologjik.

Gjatë orës letrare të manifestimit “Ditët e Lidhjes”, poetët lexuan poezitë e tyre, duke sjellë frymën poetike dhe historike të kësaj ngjarjeje të rëndësishme për kulturën shqiptare./PrizrenPress.com/

Më Shumë

Për katër muaj 25 të vdekur nga aksidentet në Kosovë

25 persona kanë humbur jetën si pasojë e aksidenteve që kanë ndodhur gjatë periudhës janar-prill të këtij viti. Sipas statistikave të policisë shihet se gjatë...

Brenda javës hiqen kontrollet në të gjitha pikat kufitare me Shqipërinë

Sezoni turistik ka rritur ndjeshëm fluksin në pikën e kalimit të kufitar në mes të Shqipërisë dhe Kosovës në Qafë Morinës. Ndryshe nga regjimi i...

Lajmet e Fundit