6.8 C
Prizren
E premte, 2 Dhjetor, 2022

Ukraina me ligj të ri, civilëve ju lejohet vrasja e ushtarëve rusë

 

Ligji i ri që lejon civilët ukrainas të vrasin ushtarët rusë ka hyrë në fuqi të mërkurën në mbrëmje dhe do të jetë i vlefshëm për aq kohë sa zgjatë gjendja e luftës në Ukrainë.

Sipas ligjit, nuk do të ketë pasoja për vrasjen e ushtarëve rusë dhe qytetarët ukrainas do të kenë mundësi të përdorin armët personale gjatë aktiviteteve luftarake.

Sidoqoftë, më vonë u njoftua se përgjegjësia penale është e mundur vetëm në një rast, më saktë nëse civilët nuk dorëzojnë armë dhe municione të papërdorura jo më vonë se 10 ditë nga data

Më Shumë

Vdiq ministri i Jashtëm i Bjellorusisë

Ministri i Jashtëm i Bjellorusisë, Vladimir Makei, i cili mbante postin e tij që nga viti 2012, ka vdekur në moshën 64-vjeçare, njoftoi agjencia...

Raportohet për dy persona të zhdukur në Prizren

Policia në raportin 24-orësh ka njoftuar për dy persona të zhdukur në Prizren. Një rast është raportuar më 28 nëntor në ora 16:00, ndërsa një...

Lajmet e Fundit