19.8 C
Prizren
E martë, 18 Qershor, 2024

Valdete Bajrami: Ndryshimi i madh po ndodh me Nismën për Kosovën

Valdete Bajrami-Nisma për KosovënKandidatja për deputete e Nismës për Kosovën, Valdete Bajrami, thotë se i ka hyrë karrierës politike për të bërë ndryshime. Ndryshime në rend të parë në Parlament e Qeveri e pastaj për t’ia dhënë vendin e merituar gruas. Bajrami është e shkolluar në Gjermani e Kosovës dhe këtë përvojë ajo thotë se do ta aplikojë edhe në vendin e saj me Nismën për Kosovën.

Express: Cka ju shtyri t’i bashkoheni Nismës për Kosovën?

V. Bajrami: Si subjekt i ri politik, i cili lindi pas nevojave apo gjendjes sëkrijuar për ndryshim dhe vizionit të qarte të lidershipit, për një qasjemëndryshendajsistemitshtetëror.

Express: Ju kandidoni për herë të parë për deputete. A mendoni se me Nismën do t’i arrini t’i realizoni planet e juaj?

V. Bajrami: Po është e vërtet që kandidojë për herë të parë, në rend të parë jemi të interesuar që të realizohet interesi i qytetarëve të vendit për një Kosovë më ndryshe, më të zhvilluar në të gjitha aspektet. Kam takuar shumë njerëz, të cilët janë zhgënjyer me këtë qeverisje dhe po kërkojnë ndryshime. Po kërkojnë shpresë dhe shpresa është te Nisma për Kosovën. Jo fjalë, por do të vërtetohet se zëri i qytetarëve si në Parlament, si në qeverisje do të jetë aty ku do të jenë edhe njerëzit e Nismës për Kosovën.

Express: Pse duhet qytetarët të votojnë Nismën për Kosovën?

V. Bajrami: NISMA për Kosovën ka vizion të qartë për shtet-ndërtimin dhe zhvillimin e vendit dhe është e vetmja shpresë e ndryshimit të sistemit qeverisës. Qytetarët nuk duhet të votojnë nën trysnin e shantazheve, kërcënimeve dhe premtimeve boshe. Qytetarët duhet të votojnë të lirë dhe për ofertën konkrete që ofron Nisma për Kosovën.

Express: Por, pse duhet votuesit ta votojnë numrin 3 në listën e Nismës për Kosovën?

V. Bajrami: Qytetarët dhe simpatizantët e NISMA për Kosovën kanë të drejtë të përzgjedhin të gjithë kandidatët në listën e NISMËSe cila padyshim është një ndër listë më të mira nga të gjitha listat e subjekteve të tjera, kurse sa i përket votimit të nr.3 ne do të fuqizojnë zërine Gruas.

Express: Si e keni parë deri më tash gruan nëpër parti politike. Sa i është dhënë hapësirë në vendimmarrje?

V. Bajrami: Në subjektet e tjera politike nuk i’u është dhënë hapësira e duhur e veprimit dhe vendi i merituar i Gruas, por është përdor vetëm për plotësimin e kuotës së rregulluar me ligj, kurse në subjektin NISMA për Kosovën ka mundësi veprimi dhe do të kenë vendin e merituar.

Express: Si i keni parë aderimet e reja të grave nëpër parti politike ku janë katapultuar edhe nëpër pozita udhëheqëse partiake?

V. Bajrami: Aderimet dhe lëvizjet nëpër parti janë bërë si lëvizje të zakonshme, por emërimet në pozita udhëheqëse mos të vendosen si dekor por me të vërtet të jenë pjesë në vendimmarrjes dhe t’i ushtrojnë detyrat që ju takojnë me ligj.

Express: Cilat janë projektet e Nismës për fuqizimin e gruas kosovare?

V. Bajrami: Synimi i NISMA për Kosovën është që t’i jep hapësirë sa më shumë Gruas në vendimmarrje, në hierarkinë e subjektit gjithashtu dhe e njëjta hapësirë do t’i jepet nesër edhe në institucionet qeverisëse.

Express: Me cilën parti do të bëjë koalicion Nisma pas 8 qershorit?

V. Bajrami: Ne kemi dalë me program elektoral të qartë para qytetarëve të Kosovës dhe pas besimit të qytetarit dhe fuqisë që do t’a marrim, do të bashkëqeverisim me partitë të cilat kanë program të ngjashëm dhe natyrisht do të implementohet në përgjithësi programi elektoral i NISMA për Kosovën.

Express: Nëse bëheni deputete, a do të qëndroni në Parlament apo do të pranoni ndonjë pozitë qeveritare?

V. Bajrami: Ne jemi të gatshëm të marrim përgjegjësi, për çdo gjë që na jepet besimi si nga qytetari ashtu edhe nga subjekti ynë politik. Nuk është me rëndësi se ku do të jem në Parlament apo Qeveri, por e rëndësishme është që të realizohet ideja, plani dhe programi i Nismës për një Kosovë ku njerëzit do të flasin lirshëm, ku njerëzit nuk do të shantazhohen për një vend pune, ku gruaja do ta ketë vendin e merituar e jo dhuratë nga Shefi.

Më Shumë

Sylvinho ka “hequr” dorë prej tij, Mirlind Daku reagon pas ndeshjes me Italinë

Mirlind Daku nuk është aspak i preferuar për sulmin e Kombëtares. Trajneri Sylvinho nuk i jep minuta prej 20 nëntorit të vitit 2023, kur...

146-vjetori i Lidhjes së Prizrenit, pianistja Lule Elezi dhe Orkestra e Harqeve të Tiranës shkëlqejnë me performancën para prizrenasve

Pianistja Lule Elezi në shoqëri të Orkestrës së Harqeve të Tiranës të udhëhequr nga dirigjenti Oleg Arapi është kthyer në Prizren me një koncert...

Lajmet e Fundit