35.8 C
Prizren
E hënë, 15 Korrik, 2024

Vdes e reja iraniane që u ‘rrah nga policia e moralit’ për shkak të mosmbajtjes së shamisë

Një vajzë iraniane, 16 vjeçe, ka vdekur pasi dyshohet se u rrah nga policia morale e vendit për shkak të mosmbajtjes së mbulesës së fytyrës.

Vdekja e Armita Geravand vjen pas njëvjetorit të vdekjes së Mahsa Aminit dhe protestave mbarëkombëtare që shkaktoi.

“Fatkeqësisht, ajo hyri në koma për disa kohë pasi pësoi dëmtim të trurit. Ajo vdiq pak minuta më parë”, njoftoi të shtunën agjencia zyrtare e lajmeve IRNA.

Geravand ishte shpallur me tru të vdekur pasi ajo ra në koma më 1 tetor, raporton “The Telegraph”, transmeton Klankosova.tv.

Aktivistët kanë pretenduar se Geravand ishte sulmuar sepse ajo nuk kishte veshur hixhab.

Ata kërkuan gjithashtu një hetim të pavarur nga misioni faktmbledhës i Kombeve të Bashkuara për Iranin, duke përmendur përdorimin e presionit nga teokracia mbi familjet e viktimave dhe historinë e televizionit shtetëror për transmetimin e qindra rrëfimeve të detyruara.

Më Shumë

DokuFest sivjet rrugëton me temën e ndryshimeve globale, ‘New Order’

Festivali Ndërkombëtar i Filmit të Shkurtër dhe Dokumentar, “DokuFest” ka vendosur ta organizojë edicionin e 23-të nën temën “New Order”. Tranzicioni i shpejtë global, luftërat,...

Fluks i lartë qytetarësh dhe automjetesh në Vërmicë

Mëngjesi i së shtunës ka nisur me fluks të lartë qytetarësh e mjetesh në pikën kufitare të Vërmicës. Qytetarët e Kosovës kanë zgjedhur të...

Lajmet e Fundit