9.8 C
Prizren
E mërkurë, 22 Mars, 2023

Virusi Ebola kërcënon botën

Virusi EbolaVirusi vdekjeprurës që ka “gjunjëzuar” Afrikën perëndimore rrezikon të përhapet në të gjithë botën.

Analizat e kry era në Hong Kong rezultuan negative për një rast të dy shuar të virusit vdekje-prurës “Ebola”, ndërsa një ditë më parë një shtetas amerikan që kishte shërbyer si zyrtar i lartë në Liberi në Ministrin e Financave, ndërroi jetë në Francë.

Patrick Sawyer kishte ndaluar në Francë ku do të merrte avionin për në Minesota, për të festuar ditëlindjen e një prej vajzave të tij.

Edhe Britania e Madhe ka vënë në gatishmëri strukturat e saj mjekësore, ndërsa pritet që shumë shtete në botë të shpallin gjendjen e karantinës.

Deri tani virusi i ka marrë jetën 67 2 personave në Afrikën perëndimore, në Guine, Sierra Leone, Liberi dhe Nigeri, ndërsa shumë kompani ajrore perëndimore kanë pezulluar fluturimet në këtë rajon.

Virusi është pady shim ndër më të rrezikshmit e të gjitha kohërave, pasi ai mund të përhapet në shumë mëny rë, prekjes, frymëmarrjes dhe nëpërmjet objekteve të ndry shme.

Origjina e tij është në Zaire, ndërsa kurimi dhe shkatërrimi i tij duket ende larg./Start/

Më Shumë

Aksident në rrugën Gjakovë-Prizren, tre persona të lënduar

Një aksident trafiku ka ndodhur në udhëkryqin Xerrxë-Rugovë, në rrugën Gjakovë-Prizren, nga ku kanë mbetur të lënduar tre persona. Lajmin ka konfirmuar zëdhënësi i Policisë...

Shantazh dhe konspiracion, ja cilat janë krimet për të cilat Donald Trump mund të paditet

Prokurorët e zonës së Atlantës po shqyrtojnë ngritjen e akuzave për shantazh dhe konspiracion në lidhje me përpjekjen e Donald Trump për të përmbysur...

Lajmet e Fundit