-1.2 C
Prizren
E martë, 5 Dhjetor, 2023

Vjen ne shqip libri “Bota që krijoi Amerika”

robertËshtë botuar në gjuhën shqipe libri i Rober Kagan “Bota që krijoi Amerika”. I përkthyer nga Kujtim Ymeri, nën siglën e “Botimeve IDK”, ai sjell në vëmendje pyetjen: Si do të ishte bota, nëse roli i Amerikës si superfuqi botërore, do të vijë duke rënë, teksa do të rritej ndikimi i vendeve si Kina apo Rusia?

Po a është e vërtetë që fuqia e Amerikës është duke rënë, apo kemi të bëjmë veçse me një mit? Këto e të tjera janë pyetjet që Robert Kagan, një ndër autorët më me ndikim në politikën e jashtme amerikane, përpiqet t’u japë përgjigje në këtë libër, duke na dhënë një tablo, sa të gjallë, aq dhe alarmante të asaj që do të ishte bota nëse vërtet do të binte ndikimi që ka sot Amerika në botë.

Robert Kagan është historian, politolog me ndikim të madh në politikën dhe opinionin publik amerikan. Pasi punoi në Departamentin e Shtetit, në vitin 2008 Kagan qe këshilltari politik i kandidatit republikan për president, John Mçain. Sipas revistës prestigjioze “Foreign Policy”, Kagan është sot një ndër 100 intelektualët publikë më me ndikim në botë. Ndër veprat e tij kryesore mund të përmendet “Of paradise and power” (2003), e cila u kthye në një bestseller ndërkombëtar. Libri “Bota që krijoi Amerika” (2012) është vepra e tij më e fundit, e cituar gjerësisht nga Presidenti Obama në fjalën e tij drejtuar kombit, në vitin 2012.

Më Shumë

Liria e kërkon shpëtimin me trajnerin e ri, Mirsad Jonuz

Liria është bërë sot me trajner të ri. Prizrenasit e kanë emëruar trajnerin, Mirsad Jonuz në krye të shtabit teknik. Me një përvojë në vende të...

Prizren, 5 aktakuza, kundër 5 personave

Prokuroria e  Shtetit njofton se nga prokuroritë themelore janë ngritur gjithsej gjashtëdhjetenëntë aktakuza, kundër tetëdhjetedy personave, janë ndaluar pesëmbëdhjetë persona për vepra të ndryshme...

Me sytë nga shorti

Lajmet e Fundit