21.8 C
Prizren
E shtunë, 22 Qershor, 2024

Votojnë 6 nga 89 të burgosur në Prizren

BashkimKajdomcaj6-28Në Qendrën e Paraburgimit në Prizren, ka filluar votimi rreth orës 13.30 dhe ka përfunduar në ora 14.10.

“Komisioni katër anëtarësh nga KKZ-ja në Prizren ka sjellur listën vetëm për të dënuarit dhe të paraburgosurit nga Komuna e Prizrenit, që do të thotë se të burgosurit tjerë nuk janë lënë të votojnë, ngase nuk kanë qenë në lsitën e KKZ-s së Prizrenit, përkatësishtë Komunës së Prizrenit”, tha Bashkim Kajdomçaj, koordinator i KMDLNJ-së.

Ndërkaq, sipas menagjmentit të Qendrës së Paraburgimit në Prizren ditën kur votohej (dt.03.11.2013) në këtë institucion ishin 89 të burgosur (nga ta 77 në paraburgim e 12 të dënuar).

Qendra Rajonale e KMDLNJ-së në Prizren me këtë rast proteston tek KKZ-ja e përmes saj edhe te KQZ-ja që nuk ka sjellur listat nga komunat tjera prej nga vijnë të burgosurit.

“E drejta për të votuar është e drejtë e garantuar me kushtetutë. Kjo të dielën iu mohua në Prizren 83 të burgosurve.Kjo është shkelje që nuk ka guxuar të ndodhë”, tha Kajdomçaj.

Këshilli për Mbrojtjen e të Drejtave e të Lirive të Njeriut bënë monitorimin e burgjeve, qendrave të mbajtjes, qendrave të ndalimit dhe të shtëpive korrektuese, ku sot pritet të ketë votime./PrizrenPress.com/

Më Shumë

DokuFest dhe Sida vazhdojnë partneritetin për avancimin e kreativitetit dhe shkëmbimit kulturor

DokuFest dhe Agjencia suedeze për zhvillim dhe bashkëpunim ndërkombëtar (SIDA) të mërkurën kanë njoftuar se partneritetin e nisur vite më parë do ta vazhdojnë...

Liria konfirmon zyrtarisht se Rahman Kiçe nuk është më pronar

Liria ka njoftuar se Rahman Kiçe nuk është më pronar i klubit, derisa kanë filluar një rioganrizim të brendshëm. Kluni nga Prizreni ka bërë të...

Bregu i shpëtimit

Lajmet e Fundit