-7.2 C
Prizren
E enjte, 9 Shkurt, 2023

VV duhet të vetëvendosë

AlbinKurti1205Propozimi i Lëvizjes Vetëvendosje, drejtuar bllokut opozitar të cilën e përbëjnë Lidhja Demokratike e Kosovës, Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës, dhe Nisma për Kosovën, që qeveria e ardhshme të ketë mandat të shkurtuar dy vjeçar, nuk po shihet me sy të mirë nga analistët.

Madje ky propozim po thuhet se është jo kushtetues dhe në kundërshtim më ligjin. Të paktën kështu mendon njohësi i çështjeve kushtetuese, Riza Smaka.

Ai në një prononcim për gazetën ka thënë se propozimi i Lëvizjes Vetëvendosje është antiligjor dhe në kundërshtim më kushtetutën

“Propozimi i tillë është i pavend, i papranueshëm dhe juridikisht i paqëndrueshëm. Edhe sikur të arrihej konsensusi për këtë do të ishte në kundërshtim me ligjin, sepse mandati nuk mund të negociohet nga subjektet politike, sepse mandati i qeverisë është 4 vjeçar, edhe sikur të dakordoheshin krejt subjektet politike do të ishte marrëveshje juridikisht e paqëndrueshme”, ka thënë Smaka../Tribuna/.,

Më Shumë

Gjashtë vjet nga vdekja e shkrimtarit të madh Dritëro Agolli

Shkrimtari, poeti dhe politikani shqiptar Dritëro Agolli ka vdekur më 3 shkurt të 2017, në moshën 85-vjeçare. Agolli vuante prej kohësh nga një sëmundje në...

Përcaktohet data e përballjes mes Fury dhe Usyk

Përfaqësuesit e dy boksierëve, Tyson Fury dhe Oleksandr Usyk kanë qenë në bisedime për disa kohë. Super përballja është shtyrë pas disa javë pasi...

Lajmet e Fundit